1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Gülle: “Eczacılık, toplumsal yaşamda önemini hiç yitirmeyen bir meslek”
Gülle: “Eczacılık, toplumsal yaşamda önemini hiç yitirmeyen bir meslek”

Gülle: “Eczacılık, toplumsal yaşamda önemini hiç yitirmeyen bir meslek”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, akılcı ilaç kullanımı konusunda halkın bilinçlendirilmesinde en önemli paydaşlardan birinin eczacılar olduğunu belirterek, eczacıların sağlık sistemi içerisindeki öneminin artarak devam ettiğini vurguladı.

A+A-

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, akılcı ilaç kullanımı konusunda halkın bilinçlendirilmesinde en önemli paydaşlardan birinin eczacılar olduğunu belirterek, eczacıların sağlık sistemi içerisindeki öneminin artarak devam ettiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 14 Mayıs Eczacılık Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, günümüzde eczacılığın yeniden şekillendiğinin altını çizerek, eczacıların işlevlerinin sadece hastalıkların iyileşmesine yönelik ilaç hizmeti vermek olmadığını, bunun yanında ‘Farmasötik Bakım’ ve ‘Sağlık Danışmanlığı Hizmetleri’ de sunduklarını belirtti.

176 YILDIR KUTLANIYOR

Mesajında, bilimsel eczacılık eğitiminin başladığı gün olan 14 Mayıs’ın, 176 yıldan beri her yıl Eczacılık Bayramı olarak kutlandığını bildiren Gülle, bu günün, sağlık sistemi için özel bir öneme sahip eczacıların, en önemli günü olduğunu kaydetti.

“ECZACILIK, TOPLUMSAL YAŞAMDA ÖNEMİNİ HİÇ YİTİRMEYEN BİR MESLEK”

Eczacılığın insanlık tarihi boyunca varlığını ve işlevselliğini koruyan çok önemli bir meslek olduğunu da kaydeden Gülle, eczacılığın, toplumsal yaşamda önemini hiç yitirmeyen bir meslek olduğunun altını çizerek, mesleğe ömür, gönül ve emek vermiş tüm eczacıların bayramını en içten dilekleriyle kutladı.

“Eczacılar, dün olduğu gibi bugün de toplumsal yaşam içindeki vazgeçilmezliğini sürdürmektedir” diyen Gülle, halkı “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda bilinçlendirmede de en önemli paydaşın eczacılar olduğunu belirterek, bu nedenle sağlık hizmeti sunulmasında en önemli paydaşlarından olan eczacıların, dün olduğu gibi bugün de sağlık sistemi içerisinde öneminin artarak devam ettiğini vurguladı.

AKILCI İLAÇ KULLANIMINA YÖNELİK HEKİM VE ECZACILARA BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

Sağlık Bakanlığı’nın önceki ay, ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ konusunda hekim ve eczacılara yönelik bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdiklerini de anımsatan Gülle, akılcı ilaç kullanımının, sağlığın iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayacağına inandığını kaydetti.

“DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NE GÖRE ARTAN İLAÇ HARCAMALARI SORUN”

İlaç konusunun sağlıkta her türlü çalışmaya rağmen en zor kontrol edilebilir boyut olduğunu da belirten Bakan Gülle, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her geçen gün artan ilaç harcamaları ve bunların doğru, etkin bir şekilde kullanılmaması günümüzün en büyük sorunudur. Sağlıkta yeniden yapılanma sürecine girerken mutlaka akılcı ilaç kullanımı boyutu en önemli konularımızdan biridir. İnsanlarımızın doğru bir şekilde bu ilaçları kullanması, hekimlerimizin doğru şekilde bunları düzenlemesi, eczanelerimizin daha etkin ve doğru bir rol oynaması temel hedefimizdir” dedi.

Gülle, Sağlık Bakanlığı’nın, halkın ‘Akılcı ilaç kullanımı’ konusunda halkın bilinçlendirilmesine yönelik televizyon kamu spotları ve görsel materyalli bilgi broşürleri de hazırlattığını da ekledi.

“ANTİBİYOTİKLER, HEKİM KONTROLÜNDE KULLANILMALI”

Mesajında, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) de ortaya koyduğu gibi, bilinçsiz ve kontrolsüz antibiyotik kullanımının direnç gelişmesi nedeniyle, çok dikkatli ve hekim kontrolünde kullanılmasının önemini de vurgu yapan Gülle, “Bakanlık olarak eczacılarımızın sorunlarını çözüp çalışma koşularının iyileştirilmesi ve sundukları hizmetlerin kalitesini artırılması yönünde çalışmalarımızı yoğunlaştırmaktayız” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.