1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Güncel notlar…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Güncel notlar…

A+A-

BÜYÜK PİYANGO: Geçen Çarşamba gün düzenlediği basın toplantısından gözlemlediğim oydu ki, Serdar Denktaş UBP ruletindeki büyük kumardan en büyük ikramiyeyi kazandığının farkında. Yanına UBP'den kopan 8 milletvekilini alarak karşımıza çıkan Serdar Denktaş'ın keyifli ve heyecanlı olduğu her halinden belliydi. Partisinin adını da hemen değiştireceğini açıkladı. Ad değiştirmek ne demek?!. Kendisine büyük piyango çıkanlar, adını değil, yaşam tarzını bile değiştirir benim bildiğim!...
    *       *       *
   NAZIM HİKMET VE DR. KAYA: Malûm, bu yılın başından beri, K.T. Tabipler Odası yayını Dr. Kaya Bekiroğlu'nun otobiyografisi üzerinde çalışıyorum... Ve ondan yeni öğrendiğim, hemen burada paylaşmaktan heyecan duyduğum bir gerçeği açıklıyorum: Dr. Kaya Bekiroğlu, 20'li yaşlarında, dünya çapındaki Türk şairi, unutulmaz Nazım Hikmet'le tanışan ve onunla sohbetlerde bulunan tek Kıbrıslı Türk’tür. Stajını yaptığı İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi'nde Dr. Kaya Bekiroğlu'nun seçkin hastalarından biri de Nazım Hikmet Ran'dı... Dr. Kaya, bana ondan ezbere okuduğu şiirlerle, müthiş Nazım Hikmet hayranlığını da gösterdi...
    *       *       *
   DİREKSİYON HAKİMİYETİ: Tek gerekçesi "direksiyon hakimiyetini kaybetme" olan trafik kazaları birbirine ulanıyor.. Espri olsu diye, bu ülkeye artık direksiyon hakimiyeti asla kaybolmayan araç ithali yapılmasını yazdığımda bakınız okurum Nuri Çevikel’den gelen yoruma:
   “Birkaç yeni modelde bu durum düşünülmüş, şoförün dikkatsizliğine karşı şeridi takip eden ve gerekli müdahalelerde bulunan bir sistem bu… Ama ne zaman Kıbrıs'a uğrar bilmem. Bu konudaki öngörüm şu ki; navigasyon sistemi bütün araçlarda olacak. Otomatik pilot da devrede. İnsanlar sadece adresi işaretleyecek ya da söyleyecek… Google da, o nitelikte bir araba üretti. İnsanın müdahalesi ortadan çıkınca kaza riski de kalkmış olacak… O zaman belki alkol testine de gerek kalmaz. Görevliler alkolü kişiyi araca bindirirler ve sisteme onun adresini de girerek yollarlar.” Bu harika araçların, direksiyon hakimiyetinin hak getire olduğu ülkemize bir an önce gelmesini dilerim!..
    *       *       *
   ABDULLAH ÜÇGÖZ’ÜN TRAFİK YORUMU:  “Kimisi para hakimiyeti ile yırtıyor, kimisi şansla, kimisi de torpille. Kimileri de bu zevk sahipleri yüzünden sorgusuz sualsiz ahiret yolcusu oluyor. Yollar dangalak, cesur ve canavar doldu. Olmayan tek şey denetim. Kenara köşeye saklanarak sürücülere pusu kurarak denetim olmaz. Bu ülkede belli yerlere sürekli devriyeler çıkarılmalı.Arabalarına gürültülü egzoz taktırarak millete huzuru zehir edenleri yalnızca seyredebilen, trafiği poz ve hava için kullananlardan uzak durmayı kendi kurtuluşu sayan, bayram provalarında ve bayramlarda yol kesen, gözünün önünde meydana gelen olaya ‘şu an başka görevdeyim’ diyerek müdahale etmeyen, daire çıkış saatlerinde sıkışan trafiğin açılıp açılmadığına bakmazsızın kendilerine emredilen süre dolar dolmaz sürücüleri yüzüstü bırakan ne denetçiler görüyoruz!..”
    *       *       *
   ZAMANE GAZETECİLİĞİ: TURKCELL'in SONY işbirliğiyle iletişim dünyamıza kazandırdığı yeni ve müthiş ürün XPERIA'nın sunumu ve tanıtımı için Golden Tulip Havuz Başı'nda düzenlenen gece yine iz bırakacak nitelikteydi. İletişim teknolojisinin attığı dev adımlar karşısında şoke olmamak ve büyülenmemek olanaksız. Minicik ve hafif bir tabletin içine sığdırılan fonksiyonlar ve olanaklarla büronuzu cebinizde taşıma şansını yakalıyorsunuz. "Sony'nin efsaneleri tek telefonda" sloganıyla sunulan ürün, aynı zamanda bir askeri aygıt gibi sağlam ve dayanıklı. Yerde sektiriniz, su altında mayonuzun cebinde taşıyınız yine de size her koşulda hizmetini sunuyor. Denizin altında gözlemlerini yaz, yazını yine deniz altından gazetene tıkla!.. Gazete yöneticileri ile köşe yazarlarına düzenlenen müzikli tanıtım gecesinin sosyal ve kültürel boyutu da oldukça kaliteliydi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.