1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney Afrika'da yolsuzluğa karşı yürüyüş
Güney Afrika'da yolsuzluğa karşı yürüyüş

Güney Afrika'da yolsuzluğa karşı yürüyüş

Ellerinde "Hırsızlığa dur, yolsuzluğa son", "Artık yeter", "Yolsuzluk geleceğimize tehdittir", "Yolsuzluk mirasımız olamaz" pankart ve dövizlerle binlerce kişi şarkılar eşliğinde parlamento binasına yürüdü.

A+A-

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin yasama başkenti Cape Town'da binlerce kişi hükümetin uygulamalarını ve yolsuzlukları protesto etmek yürüyüş düzenledi. Cemaat liderleri, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen yürüşün hedefinde yolsuzluk vardı.

Ellerinde "Hırsızlığa dur, yolsuzluğa son", "Artık yeter", "Yolsuzluk geleceğimize tehdittir", "Yolsuzluk mirasımız olamaz"  pankart ve dövizlerle binlerce kişi şarkılar eşliğinde parlamento binasına yürüdü.

Yürüyüş Düzenleme Komitesi'nden Miles Gijam, parlamento önünde toplanan göstericilere seslenerek "Bugün sesimizi yükseltmek için buradayız, artık yeter diyoruz" diye konuşan Gijam, "bunun bir başlangıç olduğunu toplumun bilmesi lazım" dedi.

Yürüyüşe dini liderler de destek verdi. Müslüman Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Mevlana Abdul Khaliq, "Kahrolsun yolsuzluk" diyerek seslendi kalabalığa. Western Cape Eyaleti Dini Gruplar adına konuşan Khaliq, "Dini önderler olarak sadece dua etmiyoruz, toplumun bir parçasıyız" dedi.

Khaliq, "bugün bir araya geldik ve birlikte saf tutmalıyız. Müslüman, Hristiyan ya da Yahudi arasında ayrım yoktur" ifadelerini kullandı.

Yürüyüşü düzenleyen gruplar hükümetten talep ettiklerini liste halinde parlamentoya sundu.

AA Muhabirine konuşan Notre Dame Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Cape Town Claremont Camisi İmamı Raşid Ömer, yolsuzluğun yeni olmadığını, Apartheid ırkçı rejimin üzüntü verici bir mirası olduğunu ifade etti. "Evde şikayet edip oturmaktansa burada tek bir ses olup kaygılarımızı seslendirmeliyiz" diyen Ömer, yolsuzluk karşıtı protestoların devam edeceğini belirtti.

Gösteriye katılanlardan John Blignaut, yolsuzluk ve rüşvete karşı olduğunu için burada olduğunu, yolsuzluk faillerinin yargıya taşınmasını istediklerini vurguladı. Yürüyüşe katılan Marilyn ise iktidar partisi ve ortaklarının zenginleştiğini, halkın ise fakirleştiğini söylerek tepkisini dile getirdi.

Graham Falken, halkın her gün ayrı bir yolsuzluk haberleriyle uyandığını, bunun sadece kamu sektörünü değil, özel sektörü de kapsadığını söylemekle yetindi.

Cape Town, Johannesburg ve Durban şehirleri başta olmak üzere ülke genelinde yolsuzluğa karşı bir araya gelen binlerce kişi yürüyüşlerle iktidara seslerini duyurmaya çalıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.