1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Güney Kıbrıs stres testi sonuçlarından memnun
Güney Kıbrıs stres testi sonuçlarından memnun

Güney Kıbrıs stres testi sonuçlarından memnun

Güney Kıbrıs’ın, aralarında Rum bankalarının da bulunduğu 130 banka için yaptığı stres testin sonuçlarından kendi adına memnun kaldığı haber verildi.

A+A-

Güney Kıbrıs’ın, Avrupa Merkez Bankası’nın, bankaların çeşitli senaryolar karşısında ne kadar hazırlıklı olduğunu ve bankacılık sisteminin ani mali sorunlar karşısında ne kadar dayanıklı olduğunu değerlendirmek amacıyla aralarında Rum bankalarının da bulunduğu 130 banka için yaptığı stres testin sonuçlarından kendi adına memnun kaldığı haber verildi.

Alithia gazetesi “Dayanıklılık Testi Başarılı” başlığıyla verdiği haberinde, Rum Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis’in, Rum bankaların dayanıklılık testi neticelerini, 2013 yıkımından bu güne kadar, Rum ekonomisinin büyük bir başarı olarak nitelendirdiğini yazdı.

Gazete “Kıbrıs Bankası”, “Kooperatif Bankası” ve RCB’nin (Russian Commercial Bank) Avrupa Merkez Bankası’nın stres testini sermaye fazlalığıyla tamamladığını, Hellenic Bank’ın ise testte küçük ve yönetilebilir bir sermaye açığı kaydettiğini belirtti.

Testin, bankaların 31 Aralık 2013 tarihindeki bilançoları referans alınarak yapıldığına dikkat çeken gazete, ancak Rum bankalarının 2014 yılında sermayelerini destekleme yönündeki hareketlerinin; bilhassa “Kooperatif Bankası”nın 1,5 milyar Euro ile Kıbrıs Rum ekonomik uyum programıyla yeniden sermayelendirilmesinin ve Kıbrıs Bankası’nın bu yaz 1 milyar Euro sermaye artırımının stres testten ortaya çıkan açığı kapattığına işaret etti.

Dün açıklanan sonuçlara göre “Kooperatif Bankası”nın 331 milyon Euro, RCB’nin 112 milyon Euro, “Kıbrıs Bankası”nın 82 milyon Euro sermaye fazlalığı kaydeden gazete Hellnic Bank’taki eksikliğin 172 milyon Euro olduğunu ancak sermaye pozisyonu artırım hareketlerinde 71 milyon Euro’luk hareketin göz önünde bulundurulmadığına işaret ederek, bunun da dikkate alınması durumda açığın 105 milyon Euro’ya azaldığını aktardı.

“STRESS TEST GERÇEK EKONOMİDE DEĞERLENDİRİLECEK”

Öte yandan Haravgi gazetesi stres testteki Rum bankalarıyla ilgili neticeler bütününe bakıldığında olumlu ve yeni bir mevduat tıraşı ihtimali uzak olsa da stres test neticelerinin gerçek ekonomide değerlendirileceğine dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.