1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Güney Kıbrıs’tan teröre karşı mücadele politikası ve stratejisi belgesi
Güney Kıbrıs’tan teröre karşı mücadele politikası ve stratejisi belgesi

Güney Kıbrıs’tan teröre karşı mücadele politikası ve stratejisi belgesi

Rum Bakanlar Kurulu’nun, terörün göğüslenmesine ilişkin bir ulusal strateji ve politika taslağını kısa bir süre önce onayladığı belirtildi.

A+A-

Politis gazetesi, “Terörü Böyle Göğüsleyeceğiz” başlıklı haberinde, teröre karşı mücadele stratejisi ve politikasına yönelik taslağın gizli nitelikte olduğunu yazdı.

Gazete, Rum Bakanlar Kurulu’na sunulan taslakta “insanlığın günlük olarak, uç İslamcıların (cihatçıların) şiddet eylemi ve çocuklar da dahil olmak üzere suçsuz vatandaşlar aleyhine olan tüyler ürpertici suçlarla karşı karşıya kaldığı” şeklinde ifadenin yer aldığını yazdı. Taslakta ayrıca Güney Kıbrıs’ın, yüksek tehlike arz eden ülkeler arasında yer almamasına karşın İngiliz üslerinin, hatta Müslüman toplumunun mevcudiyetiyle birlikte bu konuda rol oynayan ülkelerle yakınlık nedeniyle gerekli tedbirleri alması gerektiğine dikkat çekildiği belirtildi.

Habere göre, Rum Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan taslakta, teröre karşı mücadelede “önleme, koruma, bastırma ve tepki” şeklinde 4 ayak bulunuyor.

Stratejinin hayata geçirilmesi amacıyla “Teröre İlişkin Bilgi Yönetim Grubu” kurulduğunu yazan gazete, teröre karşı faaliyet koordinatörünün de her zaman için Rum Savunma Bakanlığı genel müdürü olacağını belirtti.

Habere göre, Teröre İlişkin Bilgi Yönetim Grubu’na dışişleri, adalet (polis), savunma (RMMO) ve Rum İstihbarat  Teşkilatı (KİP) temsilcileri yer alacak. Gerekli olduğu düşünülen zamanlarda, diğer ilgili birimlerdeki yetkililer de gruba çağrılacak. Gruba ise KİP başkanlık edecek.

Gazete söz konusu taslakta ayrıca tehlikelerin ve bunların göğüslenmesini saptayan ayrıntıların da bulunduğunu yazdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.