1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Güney’deki askeri bölgelerin kazılara açılması talebine Yunanistan’dan tepki
Güney’deki askeri bölgelerin kazılara açılması talebine Yunanistan’dan tepki

Güney’deki askeri bölgelerin kazılara açılması talebine Yunanistan’dan tepki

Yunanistan Türkiye’nin, Kıbrıslı Türk kayıpların gömülü olduğuna inanılan Rum tarafındaki askeri bölgelerde de kayıp kazılarına izin verilmesi talebini reddetti.

A+A-

Yunanistan Türkiye’nin, Kıbrıslı Türk kayıpların gömülü olduğuna inanılan Rum tarafındaki askeri bölgelerde de kayıp kazılarına izin verilmesi talebini reddetti.

Fileleftheros “Davalı Devlet Türkiye’dir, Yunanistan Değil… Atina Kayıplarla İlgili Türk İddialarını Reddediyor” başlıklı haberinde Yunanistan’ın, Türkiye’nin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne gönderdiği talebi, kayıplar konusunda kendisini de sorumlu tutma çabası olarak yorumlayarak tepki gösterdiğini yazdı.

Habere göre Yunanistan da Kıbrıs kayıpları konusunu Mart ayı başlarında görüşecek olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne mektup göndererek kendi görüşünü ortaya koydu. Mektubunda, Türkiye’nin iki BM belgesine atıf yaparak Bakanlar Komitesi’ni “yanıltmaya çalıştığını” savunan Yunanistan, BM belgelerinde “ne Yunanistan ne de bölgelere erişim konusunda hiçbir ifade yer almadığını” öne sürdü.

Yunanistan ayrıca  “bu konuda davalı devlet Yunanistan veya Kıbrıs değildir. İncelenmekte olan dava, Temmuz ve Ağustos 1974’ten beri Kıbrıs’ın işgal altındaki bölümünde hakim olan durumla alakalı Kıbrıs’ın ve Varnavas’ın Türkiye aleyhine davalarıdır“ ifadelerine yer verdi.

Aynı gazete Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) üyelerinin 16-18 Şubat’ta, maddi ve siyasi desteğin sürdürülmesi talebiyle Brüksel’de yaptığı temasları “Komisyon ve Avrupa Parlamentosu’ndan KŞK’ya Destek” başlığıyla aktardı.

Gazete, DİKO’lu Avrupa Milletvekili Kostas Mavridis’in, Siyasi Özgürlükler, Adalet ve İç Konular Komitesi’nin KŞK’nın üç üyesinin de katıldığı toplantısında “siyasi değil tamamen hukuki konudur” dediği kayıplar ve KŞK’nın faaliyetleriyle ilgili konuşma yaptığını ve Komite Başkanı Claude Moraes’ten, şu önerilerine destek istediğini yazdı:

“1-KŞK’nın faaliyetlerine yardım etmek, konu hakkında Avrupa Parlamentosu’nu koordine etmek ve bilgilendirmek üzere Avrupa milletvekili bir özel raportör atanması, 2-Ödeneklerin artırılması, 3-Avrupa mahkemelerinin kayıplar konusundaki kararlarına saygı göstermesi için Türkiye’ye baskı yapılması.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.