1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Gürcafer: “Avans mahiyetinde ödeme talep ediyoruz”
Gürcafer: “Avans mahiyetinde ödeme talep ediyoruz”

Gürcafer: “Avans mahiyetinde ödeme talep ediyoruz”

Gürcafer, inşaat müteahhitleri olarak çalışanları ödeyebilecek kadar avans mahiyetinde ödeme talep ettiklerini veya daha farklı bir formül geliştirilmesini beklediklerini açıkladı.

A+A-

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat müteahhitleri olarak çalışanları ödeyebilecek kadar avans mahiyetinde ödeme talep ettiklerini veya daha farklı bir formül geliştirilmesini beklediklerini açıkladı.

Gürcafer yaptığı açıklamada, “Bunun için başta Cumhurbaşkanı olmak üzere mevcut hükümet, müstakbel hükümet, meclis ve tüm milletvekillerini, ayrıca TC Yardım Heyeti yetkililerini  sorunumuza çare üretmek için bir araya gelmeye davet ediyoruz” dedi.

‘’Ülkenin içerisine düştüğü durumu karmaşık duygular içerisinde takip etmekteyiz. Bir tarafta umut, bir tarafta endişe, ülkedeki gelişmelerin bizleri nerelere sürükleyeceğinin beklentisi içerisinde gelişmeleri gözlemlemekteyiz” diyen Gürcafer, “ Yokluğun ve imkânsızlıkların farkındayız. Bunları umursamadan bencilce beklenti içerisinde olmamaya özen gösteriyoruz ancak üvey evlat muamelesi görmenin yoklukla veya imkânsızlıkla alakası olmadığının da farkındayız. Gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin yaklaşımları hep aynı olmuştur. Özel sektöre her zaman üvey evlat muamelesi uygulanmıştır” ifadelerini kullandı.

Bayramlarda, yeni yıl arifelerinde, bütçe açığı olduğu dönemlerde ,  13. maaş dönemlerinde hep böyle  olduğunu kaydeden Gürcafer, şöyle devam etti:

“İktidarlar değişmiş ama sanki aralarında bir ittifak var gibi her seferinde benzer davranmışlardır. Sanki hükümetlerin asli görevleri yalnızca ay sonu kamu maaşlarını denkleştirmekmiş gibi bir davranış biçimi içerisinde olmuşlardır. Elbette ki kamu çalışanlarımızın emeklerinin karşılığını günü gününe almaları hem insani hem de ekonomik açıdan çok önemlidir. Ancak özel sektörde çalışan insanlarımızın çalıştıkları firmaların devlet tarafından ödeme alamamaları durumunda  maaş almakta zorlanmalarının, zaman zaman ödeme alamadıkları için haliyle evlerine ekmek götürememelerinin sürekli göz ardı ediliyor olması kabul edilebilecek bir durum değildir.”

Geçen ay sonu tüm hükümet yetkililerinin hep birlikte yine özel sektör çalışanlarını hiçe sayarak kamu maaşlarını denkleştirmeye konsantre olduklarını savunan Gürcefer, kamu maaşları ödendikten sonra sıranın kendilerine geleceği iyimserliği içerisinde beklediklerini ancak maalesef yine benzer şekilde kamu maaşlarının ödenmesi telaşına girildiğini ve yine özel sektörün düşünülmediğini ileri sürdü.

Gürcafer şöyle devam etti:

“Bunun yoklukla alakası yoktur. Bu düpedüz adaletsizliktir. Başka da bir açıklaması yoktur. En azından çalışanlarımızı ödeyebileceğimiz kadar avans mahiyetinde ödeme talep ediyoruz veya daha farklı bir formül geliştirilmesini bekliyoruz. Kısacası bu ülkenin insanı olduğumuzun farkına varılmasını istiyoruz. Bunun için başta Cumhurbaşkanı olmak üzere mevcut hükümet, müstakbel hükümet, meclis ve tüm milletvekillerini ayrıca TC Yardım Heyeti yetkililerini  sorunumuza çare üretmek için bir araya gelmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde kimse bizden daha fazla sabır göstermemizi beklemesin veya ortaya koyacağımız tepkinin  faydasına veya zararına bakarak bizleri sorumlu tutmasın.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.