1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Gürcafer: "“Emirname değil İmar Planı istiyoruz’’
Gürcafer: "“Emirname değil İmar Planı istiyoruz’’

Gürcafer: "“Emirname değil İmar Planı istiyoruz’’

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Girne Beyaz Bölge Geçici Emirnamesi ve Girne İmar Planına ilişkin açıklama yaparak, emirname değil imar planı istediklerini belirtti.

A+A-

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Girne Beyaz Bölge Geçici Emirnamesi ve Girne  İmar Planına ilişkin açıklama yaparak,  emirname değil imar planı istediklerini belirtti.

Birlik Başkanı Cafer Gürcafer, açıklamasında, emirnamelerle Girne’nin şekillenmesini bir tarafa bırakmak gerektiğini dile getirdi.  Girne’nin geleceği için bütünlüklü bir çalışmanın içerisine girmeye, katkı yapmaya ve özveride bulunmaya hazır olduklarını belirten Gürcafer, bir adım atarken Girne’yi bütünlüklü kurtarmaya yönelik olmasını istediklerine ve imarda kısıtlamaya gitmekle Girne’nin kurtulamayacağını kaydetti. Gürcafer şöyle devam etti:

“Bir taraftan imar planı çalışması için emirname geçireceğiz ama diğer taraftan kamu, belediye, vakıf arazilerin de gelişi güzel Girne’nin içerisinde kiralamaya devam edeceğiz. Biz Bakanlar Kurulundan bunun durdurulmasını illaki istiyoruz. Eğer Girne emirnamesi yayınlanırsa ve imar planı çalışması başlarsa ama eş zamanlı olarak Girne’nin içindeki kamu arazileri gelişi güzel kiralanmaya devam ediyorsa biz karşı karşıya kalacağız. Hükümetten gerçekten Girne’yi düşünüyorsa bu adımı attığını görmek istiyoruz. Önümüzdeki ilk Bakanlar Kurulu’ndan ilgili önergenin geçmesini bekliyoruz. Bu konuda ısrarcı olacağız.”

Girne’nin plansız bir şekilde yok olmasının ülkeye, ekonomiye büyük zararlar vereceğini ifade eden Gürcafer, Girne’nin varlık değerinin korunmasının kat sınırlamasıyla olamayacağını savundu. “Girne’nin varlık değerini 10 katı 7’ye düşürerek kat sınırlaması yanında kullanım hakkını düşürerek olmaz. Buna bütünlüklü bakmak lazım” diyen Gürcafer, “Şubat 2017 Girne İmar Planı yürürlüğe girecektir. Haziran ayında 55/ 89 sayılı İmar Yasasındaki değişiklik tamamlanacaktır. Ama bunları hayata geçirebilmek için yapılması gerekenleri de eş zamanlı yapmak lazım” ifadelerini kullandı.

Gürcafer , hükümetten Girne’nin gelişimi ve geleceği hususunda ciddi, bilimsel çalışma beklediklerini bunun için kaynağı da görmek istediklerini kaydetti.Gürcafer, Bakanlar Kurulu toplantısında kamu arazilerinin kiralanmasının durdurulmasına ilişkin önergenin geçmesini istediklerini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.