1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Gürcafer: "İşler durma noktasına geldi"
Gürcafer: "İşler durma noktasına geldi"

Gürcafer: "İşler durma noktasına geldi"

Gürcafer, inşaat müteahhitlerinin uzun bir süreden beridir yürütmekte oldukları devlet işleri için hiçbir ödeme alamadığını kendilerine mal ve hizmet sağlayan iş insanlarına, şirketlere ve çalıştırdıkları işçilerine ödeme yapamadıklarını belirtti.

A+A-

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat müteahhitlerinin uzun bir süreden beridir yürütmekte oldukları devlet işleri için hiçbir ödeme alamadığını, bunun doğal sonucu olarak kendilerine mal ve hizmet sağlayan iş insanlarına, şirketlere ve çalıştırdıkları işçilerine ödeme yapamadıklarını belirtti.

Gürcafer, bu durumun işleri durma noktasına getirirken, özel sektör çalışanlarını da açlığa ve yoksulluğa mahkum ettiğini savundu.

Yazılı bir açıklama yapan Gürcafer, Kuzey Kıbrıs’ta yaşanmakta olan siyasi sorunların, Kıbrıs Türk halkını bir süre daha gerçek sorunlarına eğilmekten yoksun bırakacağını, yeni hükümetin bir güven oyu süreci yaşaması zorunluluğu bulunduğunu, bu süre içinde ekonomik ve sosyal sorunlara çözüm üretmesini beklemek gerçekçi olmayacağını kaydetti.

Gürcafer, “Ne var ki, her fırsatta altını çizerek vurguladığımız gibi Kıbrıslı Türk iş insanlarının ve onların ekmek verdiği çalışanlarının bekleyecek gücü ve tahammülü kalmamıştır. Yaşamakta olduğumuz bu durumu, Türkiye ile imzalanması gereken ekonomik ve mali işbirliği protokolünün henüz daha imzalanmamış olması ile açıklamak kabul edilebilir değildir” ifadelerini kullandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yürütülmekte olan işler, ihale süreci tamamlanmış ve gerekli kaynaklar yetkili makamların onayı ile bloke edildikten sonra başlatılmış işlerdir. Buna göre, söz konusu işler için usulüne uygun hak edişlerin hazırlanması ve gerekli ödemelerin müteahhitlerimize yapılmasının önünde bir engel olmaması gerekmektedir.

Ekonomik protokolün henüz daha imzalanmamış olması, Türkiye’den kaynak aktarılmasını zorlaştırıyorsa, yapılmakta olan işler için olağanüstü önlem alınması yoluna gidilmesi gerekmektedir. Bunun için Türkiye ve KKTC yetkililerinin acilen bir araya gelmesi ve kriz yönetimi ilkeleri ile çalışarak gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Bu çalışmaların zaman alacağı öngörülmekteyse, Maliye Bakanlığı gelirlerini bütün yükümlülüklerini belli oranda karşılayacak şekilde kullanmalı, bir kesime dönük yükümlülükler tam anlamı ile karşılanırken, diğer toplumsal kesimler görmezden gelinmemelidir.”

Gürcafer, yetkililerden istemlerinin acil olarak karşılanmasını talep etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.