1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Güzelyurt Akiferi İçin Kavramsal Model Geliştirilmesi projesi kamuoyuyla paylaşılıyor
Güzelyurt Akiferi İçin Kavramsal Model Geliştirilmesi projesi kamuoyuyla paylaşılıyor

Güzelyurt Akiferi İçin Kavramsal Model Geliştirilmesi projesi kamuoyuyla paylaşılıyor

“Güzelyurt Akiferi İçin Kavramsal Model Geliştirilmesi” başlıklı projeden elde edilen sonuçların kamuoyuyla paylaşılması ve ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerinin alınması amacıyla bir seminer gerçekleştirileceği duyuruldu.

A+A-

Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı’na bağlı Jeoloji ve Maden Dairesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Güzelyurt Akiferi İçin Kavramsal Model Geliştirilmesi” başlıklı projeden elde edilen sonuçların kamuoyuyla paylaşılması ve ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerinin alınması amacıyla bir seminer gerçekleştirileceğini duyurdu. 12 Ocak Salı günü saat 10.00’da, ODTÜ KKK Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek seminer ilgi duyan herkesin katılımına açık olacak. 

SEMİNER PROGRAMI

Seminer programı hakkında bilgi veren Jeoloji ve Maden Dairesi açıklamasında saat 10.00’da açılış konuşmalarıyla başlayacak seminerde, Jeoloji ve Maden Dairesi uzmanlarından Dr. Mehmet Nejdet, ODTÜ Ankara Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Kahraman Ünlü ve ODTÜ KKK İnşaat Mühendisliği Programı öğretim görevlilerinden Yrd. Doç. Dr. Bertuğ Akıntuğ Güzelyurt Akiferi İçin Kavramsal Model Geliştirilmesi Projesi ile ilgili sunumlar yapacak.

ÖZHÜR: PROJE YERALTI SU KAYNAKLARININ ETKİN YÖNETİMİNE KATKI KOYACAK

Jeoloji ve Maden Dairesi Sorumlu Müdürü Ayşe Özhür, proje ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu çalışmanın, yeraltı su kaynaklarının etkin yönetiminde kullanılan en önemli arçlardan biri olan kavramsal modeli Güzelyurt Akiferi için geliştirilmesi olduğunu vurguladı. Özhür, Kavramsal modelin akiferin üç boyutlu geometrik yapsını ayrıntılı olarak göstermenin yanı sıra akiferin beslenim boşalım ve hidrolik özelliklerini de tanımlaması bakımından yararlı olduğunu belirtti. Özhür, kavramsal modelin, karmaşık akifer sisteminin anlaşılmasının kolaylaştırılmasını sağlayan bir model olarak, mevcut saha verilerinin organize edilerek su kaynaklarının planlanmasına yönelik sistemin etkin bir şekilde analiz edilmesine katkı koyacağının altını çizdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.