1. YAZARLAR

  2. Harun Denizkan

  3. Güzelyurt gelişmeyen tek ilçe
Harun Denizkan

Harun Denizkan

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Güzelyurt gelişmeyen tek ilçe

A+A-

Nüfus sayım sonuçlarına göre; gelişmeyen tek ilçe Güzelyurt ilçesi. Girne ilçesi nüfusta Mağusa ilçesini geçerken, Güzelyurt ilçesi %0.4 gelişim göstermiş. Yani bu ne demektir.? Güzelyurt 2006 nüfus sayımından sonra hiç gelişmedi. Peki ama neden gelişsin? Madem ki; Güzelyurt’ta oturanlar bir belirsizlik içerisinde yaşıyorlar ve bundan dolayı da sürekli olarak göç veriyorlar. Neden gelişsin ki?

Devlet de Güzelyurt’u gözden çıkartmış gibi görünüyor.! Hiçbir yatırım yapılmıyor... Bugün İskele ilçesinde bile çok lüks oteller yapılıyor ama Güzelyurt resmen kaderine terk ediledi. Sayım sonuçlarından sonra biz de merak edip Güzelyurt’un yolunu tuttuk.

Önceki gün GAK TV ekibi olarak Güzelyurt’u ziyaret ettik. Bir zamanlar narenciyenin kalbi olan ve ekonomiye büyük katkılar sağlayan Güzelyurt bugün terkedilmiş bir şehirden farksız. Sokaklarda mutsuzluğa şahit olduk. Şehrin insanı umutsuz; çaresiz bir bekleyiş içerisinde. Kafalardaki soru aynı; Güzelyurt verilecek mi, verilmeyecek mi?

Bildiğiniz gibi Annan Planı’ndan bu yana Güzelyurt’un Rumlara verilip verilmeyeceği tartışılıyor. Türkiye Başbakan’ı Kıbrıs ziyaretinde son noktayı koymuştu “Güzelyurt verilmeyecek” diyerek. Fakat Güzelyurt halkının konuyla ilgili şüpheleri devam ediyor. Kafalarda soru işaretleri hakim. Olaya siyasi açıdan baktığımız zaman bu tartışmanın bize sunduğu hiçbir somut sonuç yok.

Güzelyurt’un durumu yılan hikayesinden farksız. Fakat olaya sosyal oluşum açısından baktığımızda demografik yapının çürüdüğünü ve Güzelyurt’un günden güne erimekte olan bir şehir haline geldiğini görebiliriz. Güzelyurt esnafı mutsuz. Satışlar durgun, ticaret bitmiş vaziyette. Yatırım neredeyse hiç yok.

Bu yıl yapılan nüfus sayımındaki istatistiklere baktığımız zaman farkettiğimiz sonuç Güzelyurt’un bu durumunu daha da iyi anlatıyor: Bir önceki nüfus sayımından bu yana Güzelyurt’un nüfusu sadece %0.4 oranında artış göstermiş. Yani parmakla sayılacak kadar az! İşte tam bu sırada vatandaşa uzatıyoruz mikrofonu; içlerindeki mutsuzluğu bizler de hissetmeye başlıyoruz...

Vatandaş sokakların bu halinden hiç memnun değil. Şehir terkedilmiş gibi. Heryer bomboş. İş adamlarının şehre yatırım yapma düşüncesi yok. Yani Güzelyurt’u bu durumdan kurtarabilecek hiçbir plan yok. Mikrofon uzattığımız gençler sosyal aktivitelerin yetersizliğinden ve gece hayatlarının olmamasından şikayetçi.

Aslında acıdır ama, Güzelyurt’u bir şehir olarak görmüyor vatandaşlar. “Köyden farksız” diyorlar bir zamanların ticaret şehri için! Asil Nadir’in çöküşünden sonra ciddi oranda göç yaşanmaya başladığını dile getiriyorlar. İlçe oluşundan sonra bölgedeki Milletvekili artışının bile Güzelyurt’a hiçbir faydası yok. Kısaca anlatmak gerekirse Güzelyurt halkına bir dokunduk bin ah işittik!

Güzelyurt’un bu kötü gidişatı ne olur bilinmez. Lakin geleceğin temellerini oluşturacak gençler bile evlilik çağına gelir gelmez Lefkoşa ve Gönyeli bölgelerinden ev satın alıp oralara göç ediyorlar. Yani genç nüfusun da Güzelyurt’u kalkındırma adına yaptığı veya yapabileceği birşey yok.

Dün ziyaret edip mutsuz bir şekilde ayrıldığımız Güzelyurt’un durumu bu! Çektiğimiz fotoğrafın bize anlattığı hikaye buydu. Güzelyurt’un durumu hepimizi üzüyor, en kısa zamanda kalkınması için planlar üretilmesini ümit ediyoruz.

GARGA’DAN AL HABERİ

SEÇİMİN GALİBİ ÇAĞINAR

Kısa adı (KITSAB) olan Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği Genel Kurulu, belki de tarihinde ilk kez bu kadar çok üyeyi bir araya getirdi. Üye sayısının üçte ikisinden fazlası genel kurulda boy gösterdi. Aktif olarak üye sayısı 150 olan KITSAB’ın 113 üyesi dün genel kurulda hazır bulundu. Üyelerin katılımı biraz da güven veren adaylardan dolayı idi.

Mesela bir Dimağ Çağıner ekibi ile birlikte üyeleri tek tek gezerek kazandıkları taktirde yapacaklarını anlattılar. İşte bu nedenden dolayı daha önceki genel kurullara katılmayan birçok üyeye ruh vermiş oldular. Seçim sonucuna baktığımız zaman da Dimağ Çağıner’in en yüksek oyu aldığı da yaptıkları çalışma ile tescillendiğini göstermiştir. KITSAB genel kurulu  sabah saat 10:00’da başladı, akşam saat 17:30’a kadar sürdü. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın ve Turizm Bakanı Ünal Üstel’in de hazır bulunduğu genel kurulda Ahmet Necati Özkan da unutulmadı. KITSAB’ı bir yerlere getiren Özkan’a plâket verildi. KITSAB genel kurulu’nda divan başkanlığını Mehmet Kıral üstlendi. Yapılan seçim sonucunda en çok oyu Dimağ Çağıner’in grubu aldı. Buna göre; Dimağ Çağıner 69 oy, Erkan Kilim 63 oy, Orhan Tolun 59 oy, Özbek Dedekorkut 58 oy, Osman Malyalı 57 oy, Andaç Günay 55 oy ve Faiz Camgöz de 54 oy alarak yedi kişilik yönetim kurulunu oluşturmuş oldular. Yönetim kurulu üyeleri Pazartesi günü toplantı yapıp kendi aralarında görevlendirme yapacaklar.

Çıkan sonuçlara göre; en çok alan Dimağ Çağıner’in grubundan üç kişi, Zeki Ziya’nın grubundan ise dört kişi seçilmiştir. Bize gelen bilgilere göre; en çok oyu alan Dimağ Çağıner’e nezaketen genel başkanlık görevi verilecek. Yine de taktir yedi kişiden oluşan yönetim kurulunun. 

VATANDAŞ’TA RUH KALMADI

Hükümetin bugünlerde tek derdi memura 13.maaşı nasıl ödeyeceğidir? Bir ayda iki maaş ödemek hükümet için hayli zor ama her ne kadar da zor olsa 13.maaşlar ya ödenecek, ya ödenecek.!Peki ya memur olmayanlar, onlar ne yapsın? Özel sektör çalışanları memur kadar şanslı değil. Son günlerde rum tarafına alış-verişe giden vatandaşlarımızda bir artış görüyoruz. Güney’de kriz var deniyor ancak Güney ışıl ışıl. Yeni yıl nedeni ile rum tarafındaki mağazalar geç saatlere kadar açık. Yeni yıl nedeni ile de ışıklarla süslenen güney Lefkoşa insana huzur veriyor.

Bizi arayan bazı vatandaşlar Güney’de huzur buluyoruz, Kuzey’e geçince içimiz kararıyor diyorlar. KKTC’de yeni yıl havası yok. Hele birde Lefkoşa belediyesi bu yıl ekonomik kriz nedeni ile Lefkoşa’da yeni yıl süslemeleri yapmaması vatandaşın daha da moralini bozdu. Vatandaş keyifli ve huzurlu bir alış-veriş yapmak için Güney Lefkoşa’nın yolunu tutarken, Kuzey’den bunaldığını söylüyor. Yetkililer bu söylenenleri umarız ciddiye alırlar.

 

GARGA’YA MEKTUP VAR

 

Sevgili Harun bey;

Başarılarınızın devamını diler, yeni yayın döneminizin de hayırlı uğurlu olması dileklerimle. Bir yıla yakındır gerek Serdarlı Belediyesi, gerek Alayköy Belediyesi, gerekse Mehmetçik Belediyesi hakkında basında çok kez haber yazıldı. Dün yine bir gazetemizde Mehmetçik Belediyesi darmadağın diye bir manşet atılmış, yazıyı okudum ve daha çok yazı okuyacağımızdan da eminim. Benim anlamadığım yazıda da denildiği gibi, bu başkanlara kimse dur demeyecek mi? Bir Bakan, bir Müsteşar, bir Bakanlık müdürü ve hatta bir Bakan’ı dinlemeyen bir Başkan’a tek bir zat bu belediyeyi nereye götürüyorsun demek zahmetine ne zaman erişecekler.?

 

Başkan diyor ki; 3 dönem seçilmiş, seçilebilir normal ona bakılırsa Mağusa Belediye Başkanı 7 dönem seçildi ama adam hizmet için uğraşıyor, 3 dönem süresince belediyelere köyler bağlandı diye sadece bu dönem hizmet yapmak zorunda kaldı. Onu da beceremedi, halkını da personelini de perişan etti. Belediye size babanızdan miras kalmadı başkan? Ne kendi başınıza karar alabilirsiniz, ne de uygulayabilirsiniz. Size bu yazılı olarak da bildirilmiş yerel yönetimlere gelince, bu kadar olaylardan sonra daha ne kadar seyirci kalacak çok merak ediyorum.?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.