1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. Habersiz medya!
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Habersiz medya!

A+A-

Habere ilgiliyseniz, tüm gün olan biteni televizyon, radyo ve internetten öğrenebiliyorsunuz. Günlük gazetelerin ise haber alma konusunda, özel haberler ve köşe yazıları hariç bir anlamı kalmıyor.

Ülkemizin küçük olmasından kaynaklanan koşullar, siyaset odaklı haberciliğin getirisi ile gazetelerin gerektiğince okunduğuna inanmıyorum. Satılıyor ancak okunmuyor. Sadece bakılıyor.

Bir çok kişiye aynı soruyu sordum, hemen herkes, başlıklarla yetindiklerini söylüyor. Bir koca gazetede 2-3 haber okuyor genel çoğunluk. Bunlar dışında ise köşe yazısı ve magazin fotoğrafları ön planda. Siyasi haberler, ilgilenenler tarafından bile okunmuyor, çünkü zaten herşey bir gün önce öğrenilmiş oluyor.

Kaldı ki, devletin üst kademe yöneticilerinin, bakanlarının, belediye başkanlarının, siyasi parti liderlerinin, sivil toplum örgütlerinin, açıklama ve ziyaretlerinden bir kaç gazete dolabilecek durumda. Ülkemize yerleşen haber geleneği ne yazık ki taşıyıcılık boyutunda.

*

Bir çok sosyal konuda ve meslekte olduğu gibi, ideal olanın değişkenliği, toplumun gelişimine paraleldir. Ancak taktir edersiniz ki medya, paralel değil, olumlu anlamda önde gitmelidir.

Haber içeriklerinde daha önceki yazılarımda detaylıca değindiğim TAK’ın (Türk Ajansı Kıbrıs) sunduğu hizmet yeterince yer tutarken, bunun dışında haber üretilememesi, üretilenin de adli haber ya da söyleşiden ileri gitmemesi, mesleği yapanların da zamanla kendi kısır döngülerinde demoralize olmaları sonucunu doğurmaktadır. Bu moral kaybı ivmeyi, kaybolan ivme ise mesleğin çıktısını yani haberin kendisini olumsuz etkiler.

Gönül ister ki, haber içerikleri anlamında medya, her bir yayında farklılıkları ile ayırt edilecek durumda olsun.

Bu eleştirel bakışımın sebebi, giderek daha çok siyasetçi haberine ve devlet haberlerine dönüşen ekranların ve bazı gazetelerin, izlenilirliğinin ve okunulurluğunun düşüşüne duyduğum endişedir.

Medya alanındaki rasyonel veriler de, haber içeriklerinin halkta memnuniyetsizlik yarattığını göstermektedir.

Oysa yapılması gereken, haberi ortaya çıkaranın doğru yönlendirilmesi ve haber yaratılarak farklılık ortaya konulmasıdır. Bu yönde başlayacak rekabet, olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Umut edilen ideal habercilik budur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.