1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Hacıdimitriu: “Bölünmüş olarak tahrip ettiklerimizi birleşik olarak kurtaralım”
Hacıdimitriu: “Bölünmüş olarak tahrip ettiklerimizi birleşik olarak kurtaralım”

Hacıdimitriu: “Bölünmüş olarak tahrip ettiklerimizi birleşik olarak kurtaralım”

Kültürel Miras Teknik Komite Eş Başkanları olan ve 2015 Avrupa Vatandaşlık Ödülü’ne layık görülen Ali Tuncay ile Takis Hacıdimitriu Fileleftheros gazetesine konuştu.

A+A-

Kültürel Miras Teknik Komite Eş Başkanları olan ve 2015 Avrupa Vatandaşlık Ödülü’ne layık görülen Ali Tuncay ile Takis Hacıdimitriu Fileleftheros gazetesine konuştu.

Eş başkanlar, komite üyeleri arasındaki sıkı işbirliğine vurgu yaparlarken, çalışmalarının tamamlanması için daha fazla maddi desteğe ihtiyaçları olduğuna işaret ettiler.

Habere göre Tuncay, Avrupa Vatandaşlık Ödülü’yle ilgili soruya verdiği yanıtta, bunun sadece kendilerine verilen bir ödül olmadığını söyledi. Bu şekilde tüm Komite’nin çalışmalarının tanındığını belirten Tuncay, sadece kendilerinin bulunmadığını, birçok uzman ve çalışma arkadaşına sahip olduklarını vurguladı.

Tuncay’la aynı fikirde olduğunu söyleyen Hacıdimitriu, işin grup olarak yapıldığını belirtti.

Bir başka soruya karşılık, Komite olarak ilk bir araya geldiklerinde önemli kararlar aldıklarını ifade eden Hacıdimitriu, o zamana kadar bir tarafın diğer tarafı suçlamak için çok çaba sarf ettiği ve bunun neticesinde eserlerde daha büyük tahribat meydana geldiğini kabul ettiklerini anlattı. Hacıdimitriu, “Bölünmüş olarak tahrip ettiklerimizi birleşik olarak kurtaralım” sloganıyla taktik değiştirmeye ve işbirliği yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Tuncay da, Hacıdimitriu’nun dediği gibi, komite kurulmadan önce iki taraf arasında sorumluluk yükleme oyunu olduğunu belirterek, kendilerinin, eserleri kurtarmak için ortak noktalar buluklarını söyledi. Çalışmanın önceliğe sahip olanlarla başladığını belirten Tuncay, bunun tamamlanmak üzere olduğunu ve kısa süre içerisinde yeni bir öncelikli liste hazırlayacaklarını belirtti.

Siyasilerle ilişkiler konusunda, Tuncay; ne Talat, ne Eroğlu, ne de Akıncı ile bir sorun yaşadıklarını, liderlerin kendilerini hep desteklediğini ifade etti.

Hacıdimitriu, da siyasilerle hiçbir sorun yaşamadıklarını belirtti.

Zorluklarla karşılaşılması durumunda nasıl bir yolun izlendiği sorusu üzerine ise Hacıdimitriu, zor anları aşmak için kendi yöntemlerini buldukları söyleyerek, bir zorlukla karşılaştıklarında çıkmaz ilan etmek yerine yolu değiştirdiklerini anlatırken, Tuncay ise sorunlara yapışıp kalmadıklarını, bunları büyütmediklerini ve kavga etmediklerini söyledi.

Tuncay ile Hacıdimitriu, yapacak çok işin olduğunu ancak bunları hayata geçirmek için daha fazla maddi desteğe ihtiyaç duyduklarını da vurguladılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.