1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. “Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin yurtları tarikatlara mı devredildi?”
“Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin yurtları tarikatlara mı devredildi?”

“Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin yurtları tarikatlara mı devredildi?”

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklama yaparak Hala Sultan İlahiyat Koleji hakkında Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’dan kamuoyunu bilgilendirmelerini talep etti.

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin inşası için 80 Milyon Dolar harcandığı ve Kolejin öğrenci yurtlarının yönetiminin ise yapılan sözleşme çerçevesinde Eğitim Bakanlığı tarafından tarikatlara devredildiği yönünde iddialar bulunduğunu belirterek, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’dan kamuoyunu bilgilendirmelerini talep etti.

CTP-BG/DP-UG hükümetinin bütçede kaynak yok gerekçesi ile Eğitim’de varolan kadro açıklarını kapatmadığını ve tamir edilmesi gereken okulları kaderine terk ettiğini, ancak Hala Sultan İlahiyat Koleji için kaynak bulduğunu ve inşasının tüm hızı ile devam ettiğini vurgulayan Korkmazhan, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin proje ve inşa sürecinin de yasa dışı olduğunu hatırlattı.

Siyasal İslamın kadroları yetiştirilecek.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin AKP hükümetinin dini gericiliği ve sunni islam yaşam tarzını Kıbrıs’ta egemen kılma ve Kıbrıslı Türklerin laik, demokrat ve çağdaş yaşam tarzını yok etme politikalarının en önemli adımı olduğuna dikkat çeken Korkmazhan, “Bu kolej iddia edildiği gibi bir eğitim kurumu değil, Siyasal İslamın kadrolarının yetiştirileceği gerici bir merkezdir” dedi.

Sosyalist olduğunu her fırsatta dile getiren hükümetin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin, Hala Sultan İlahiyat Koleji konusundaki tutumunun riyakarlık olduğunu vurgulayan Abdullah Korkmazhan, “CTP Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun muhalefetteiken karşı olduğunu söylediği, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin açılışına katılıp şükranlarını sunması en hafif deyimi ile riyakarlıktır. Ne yazık halkı aldatmak CTP yönetimi için alışkanlık haline gelmiştir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum