1. YAZARLAR

  2. Özgün Kutalmış

  3. Halâ susacak mısınız?
Özgün Kutalmış

Özgün Kutalmış

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Halâ susacak mısınız?

A+A-

Daha önceleri de ayni konuda yazdım. Son günlerde Levent Özadam da ayni konuları yeni konularla birlikte köşesinde işledi. Hükümet ettiğini sananlarda ne bir ses ne de bir nefes var. Sanki de taş kesmiş gibi, ki keşke taş olsalar da, biz de kurtulsak onlar da kurtulsa, hiçbir açıklama yapılmadı. Önceleri Kıb Tek Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim’in çok ağır suçlamaları geldi. Kıb Tek’e ait 20 motorlu araç kayıp dendi. Ayni Akim, Kıb Tek ambarlarında bulunması gereken 16 milyon lira değerinde trafo yağının olmadığını açıkladı. Dahası eski UBP Maliye Bakanı Tatar, eski Enerji Bakanı Sunat Atun’u adeta hırsızlıkla suçladı ve o iki konuda açıklama yapmalarını istedi. Bu suçlamalardan sonra, herkes Akim’in polise ve savcılığa suç duyurusu yapmasını beklerken, Akim süt dökmüş kediye dönerek sus pus oldu. Çamur at izi kalsın misâli. Hükümet tarafından da böylesi ciddi bir konuda hiçbir açıklama yapılmadı.

Bu arada ikinci etap Kumarcılar Hanı restorasyonu 832 bin liraya ihalesiz verildi. İhale bedeli KKTC çapında bir ülke için hiç de küçümsenecek bir rakam değil. Buna rağmen yapılan tüm eleştirilere kulaklarını tıkayan CTP Hükümeti hiçbir açıklama yapmadı. Açıklama yapmadı ama, ihaleyi ihalesiz alan şirket çalışmaya başladı.

Mağusa’da da bir bakan birilerine ihalesiz işler vermiş. Yine sağır ve dilsizleri oynayan Hükümetten bir hiç ses çıkmadı. Ne bir yalanlama ne de bir gerekçe.

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastahanesinde çıkılan yemek ihalesi de iptâl edilmiş. Yeni ihaleye çıkılmadığı için, eskiden yemek ihalesini almış olan ayni şirket %20 daha fazla bedelle işine devam ediyor.

                                          ***

Suyun, elektriğin ve telekomünikasyonun özelleştirmesine CTP Tüzüğünün cevaz vermediğini söyleyen, sosyalist (!) CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk acaba yukarıda yazılan iddialara ne diyecektir? CTP Tüzüğüne bakıp, Tüzük cevaz verirse, Hükümeti adım atması için dürtükleyecek mi? Yoksa o da sus pus olup oturduğu yerde oturacak mı? Bu arada KTAMS, Kamu İş ve Kamu Sen veznedar eksikliğini bahane ederek Lefkoşa ve Mağusa’daki Motorlu Araçlar Dairesinde grev başlattılar. Sosyalist (!) Genel Sekreter ve Hükümete soruyorum. Gerçekten o dairelerde personel eksikliği var mı? Varsa bu eksiklik personel fazlası olan dairelerden transfer yapılarak mı kapatılacaktır? Yoksa sosyalist (!) Genel Sekreterin daha önce açıkladığı gibi, varsa bu eksiklikler yeni personel alınarak mı kapatılacak? Öyle ya, Erk daha önce yaptığı açıklamalarda, 2009 yılında işten durdurulan CTP’lilerin işe yeniden alınacaklarına dair CTP’nin sözü var demişti. Bu arada Hükümet ettiklerini sananlara yeniden soruyorum, Yukarıda yazdıklarıma karşılık ne zaman halka doyurucu bilgi vereceksiniz? Varsa suçlulardan hesap sorulacak mı? İhalesiz verilen işler iptâl edilecek mi? Hey size soruyorum. Hükümet ettiğini sananlar. Halâ susacak mısınız?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.