1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "Halka yok, siyasilere var"
"Halka yok, siyasilere var"

"Halka yok, siyasilere var"

Sosyal Hizmet Uzmanı Başel,kaynak olmadığı öne sürülerek bağımlı merkezi, kadın ve çocukları korumaya yönelik birimler kurulmadığınıancak siyasi partilere ve müşavirlere milyonlar aktarıldığını söyledi

A+A-

Suna ERDEN 

Sosyal Hizmet Uzmanı ve Öğretim Görevlisi Barış Başel, son zamanlarda büyük bir toplumsal patlamanın yaşandığını ifade ederek, artanboşanmaların, uyuşturucu kullanım oranının artmasının, cinsel suçlar başta olmak üzere tüm suç türlerinde meydana gelen artışın bunun göstergesi olduğunu söyledi. Star Kıbrıs’a yaptığı açıklamada toplumsal sorunların eşit olmayan gelir dağılımından kaynaklandığını kaydeden Başel,Türkiye’den KKTC’ye aktarılan muazzam kaynakların siyasilerin çıkarları uğruna harcandığını ifade etti.Siyasi partilere devlet tarafından nakit para yardımı yapıldığını söyleyen Başel, siyaset yapmak isteyenlerin kendi paraları ile faaliyetlerini yürütmesi gerektiğini dile getirerek, “Benim vergilerimle, halkın parası ile siyaset yapmasınlar. Kendi paraları ile yapsınlar. Siyasi partilere aktarılan para toplumun ihtiyaçları için kullanılmalıdır” dedi.KKTC’de acil olarak bir bağımlı tedavi merkezi, engelli danışma birimi, yaşlı bakım evleri ile kadın ve çocukları korumaya yönelik birimlerin oluşturulması gerektiğini kaydeden Başel, çok ciddi kurumsal eksikliklerinin giderilmesi yönünde adım atılmadığını ifade etti. 

HERKES KENDİ ÇIKARINI DÜŞÜNÜYOR 

Başel, siyasilerin toplumun çıkarlarını düşünmediklerini ifade ederek, sorunları ile baş başa kalan toplumun giderek çözüldüğünü, boşanmaların arttığını, suçlarda patlama yaşandığını dile getirdi. Başel, 40 yıllık süreçte kaynakların sadece statükoyu korumaya yönelik harcandığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorunlarla yüzleştiğimiz zaman tartışmaya başlıyoruz. İki üç gün sürüyor, gündem değişiyor ve bir yenisi gerçekleşene kadar rafa kaldırıyoruz. Örneğin trafik kazaları veya bir çocuğun cinsel tacize uğraması ile gündeme gelen konular bir süre tartışıldıktan sonra tekrar unutuluyor ve tartışıldığı dönemde ise bir sonuca varılamıyor. Mesela bir kadın öldürülene kadar “kadına yönelik şiddet” gündeme gelmiyor. Böyle olunca da sorunlar bir türlü çözülmüyor ve gün geçtikçe artarak çoğalıyor.” 

KAYNAKLAR KİMİN İÇİN HARCANIYOR 

Türkiye’den gönderilen maddi kaynağın etkin ve toplumun döngüsünü korumaya yönelik kullanılmadığını savunan Başel, mevcut hükümetin verdiği sözleri tutumadığını, anayasa değişikliği yapacağına ve müşavir maaşları ile ilgili düzenlemeye yapacağına dair söylediği şeyleri yerine getirmediğini ifade etti. Başel, “Anayasa değişikliği için söz verilmişti ancak yarım yamalık bir Anayasa hazırlandı. Belli maddelerde iyileştirme olsa da belli düzenlemelerin yapılmamasından dolayı hazırlanan taslak siyasi partileri korumaya yönelik bir anayasaydı” dedi. 

MÜŞAVİRLERE VAR, HALKA YOK 

KKTC’de acil olarak bir bağımlı tedavi merkezi, engelli danışma birimi, yaşlı bakım evleri ile kadın ve çocukları korumaya yönelik birimlerin oluşturulması gerektiğini kaydeden Başel, çok ciddi kurumsal eksikliklerinin giderilmesi yönünde adım atılmadığını söyledi. Başel, sürekli kaynak olmadığından şikâyetçi olan siyasilerin kadın sığınma evini kapatmaya yönelik adım attığını dile getirerek, “Milyonlarca lira müşavir maaşlarına yoktan yere aktarılırken, kaynaklar toplumun çıkarları için değil statükonun çıkarları için harcanıyor” şeklinde konuştu. 

BU NASIL TASARRUF 

Uyuşturucu kullanan genç sayısında artış olmasına rağmen, hükümetin bu konuda bir adım atmadığını kaydeden Başel sözlerini şöyle sürdürdü: “ Başbakan (Özkan Yorgancıoğlu) çıkıp bakanlıklar bünyesinde yapılan kısıtlamalar ile tasarruf sağlandığını ifade ediyor.Ancak müşavir maaşlarına ayrılan milyonlarca lira ile vekil maaşlarına yapılan 500 liralık artıştan hiç söz etmedi. Bana göre, başbakan, ‘Biz gençleri korumaya yönelik bir yer açamadığımız için aciz bir hükümetiz’ demesi gerekirdi.Tasarruf yaparken neyi nerden kıstığını iyi bir şekilde açıklamaları lazımken çok büyük ekmek yapmışlar gibi tasarruf yaptıklarına dair açıklama yaptılar.” 

PARTİLERE AKTARILAN PARA TOPLUM İÇİN HARCANMALI 

Türkiye’den gelen paranın halk için değil, siyasiler için kullanıldığını savunan Başel, tasarruf yaptığını söyleyen ancak kadın sığınma evini kapatma yönünde adım atan hükümetin, devletin uluslararası sözleşmelere imza attığını, her kadının temel hakkı olan kadının yaşam hakkını korumak zorunda olduğunu ifade etti. Siyasi partilere devlet tarafından nakit para yardımı yapıldığını söyleyen Başel, siyaset yapmak isteyenlerin kendi paraları ile faaliyetlerini yürütmesi gerektiğini dile getirerek, “Benim vergilerimle, halkın parası ile siyaset yapmasınlar. Kendi paraları ile yapsınlar. Siyasi partilere aktarılan para toplumun ihtiyaçları için kullanılmalıdır” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.