1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Halkın Partisi hükümeti ve bazı bakanlıkları dava etti
Halkın Partisi hükümeti ve bazı bakanlıkları dava etti

Halkın Partisi hükümeti ve bazı bakanlıkları dava etti

Bu sabah itibariyle Halkın Partisi, Girne’de Bakanlar Kurulu’nun 49 yıllığına kiralamaya çalıştığı sit alanıyla ilgili olarak hükümeti Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava etti.

A+A-

Bu sabah itibariyle Halkın Partisi, Girne’de Bakanlar Kurulu’nun 49 yıllığına kiralamaya çalıştığı sit alanıyla ilgili olarak hükümeti Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava etti.

Bahse konu Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğuna inanan Halkın Partisi yaptığı iptal başvurusu yanında bir ara emri kararı verilmesini de talep etti. Hükümet yetkilileri bu kiralamanın söz konusu olmadığını açıklamaya başlamış olmalarına rağmen ortada bir Bakanlar Kurulu kararı var ve bunun iptal edildiğine dair bir karara rastlanmadı.

Mahkeme, Bakanlar Kurulu kararının hukuka uygun olup olmadığına karar verinceye değin bu alanda herhangi bir işlem yapılmasının durdurulması gerektiğini düşünen Halkın Partisi, Bahse konu SİT alanı konusunda hükümet tarafından çeşitli şekillerde Anayasa ve yasalara aykırı olarak alındığını düşünerek bu kararın uygulanmasının önüne geçilmemesi halinde ülkedeki başka birtakım SİT alanlarında da benzer hukuksuzlukların yapılmasına kapı aralanacağını düşünüyor. 

Halkın Partisi, sadece Girne’de sözü edilen SİT alanının değil aynı zamanda genel anlamda ortaya çıkabilecek bu zararın önüne geçmek istiyor. Yani Halkın Partisi, hükümetin hukuka aykırı olduğunu düşünerek bu adımı kötü bir örnek oluşturabileceğinden, konuyu yargıya taşıma kararı aldı. 

Halkın Partisi yaptığı paylaşımla bu davayı duyururken, kararlılık mesajı da verdiler:

"Daha önce de vurguladığımız üzere halka ait varlıkların ve her nevi kaynağın hukuksuzluk yapılarak yok edilmesi karşısında gerekli tepkiyi zamanında gösterme konusunda Halkın Partisi kararlıdır. Hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü bizim açımızdan olmazsa olmazdır. Bu nedenle hukuka aykırılık konusunda rekor kıran bu hükümetin hukuksuzluklarına karşı mücadele etmeye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.