1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. “Harita 4 Maronit köyünden geçer”
“Harita 4 Maronit köyünden geçer”

“Harita 4 Maronit köyünden geçer”

Maronitler, olası çözümde Kıbrıs Rum oluşturucu eyaletine katılma isteklerini Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in huzurunda yeniden dile getirdi.

A+A-

Politis “Harita 4 Köyden Geçer… Maronitler, İki Köye Derhal Yeniden Yerleşim İstiyor” başlıklı haberinde, Maronit kilisesinin kurucusu olduğuna inanılan Ay. Marona’nın dün, Lefkoşa’nın Rum kesimindeki Panagia Ton Hariton Katedrali’nde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de katıldığı törenle anıldığını yazdı.

Habere göre, törende konuşan Maronitlerin Rum meclisindeki temsilcisi Andonis Hacirusos, Anastasiadis’e hitaben “Maronit cemaatinin hedefi, köylerine, mallarına ve kiliselerine geri dönmektir. Vatanın yeniden birleşmesi için belirleyici öneme sahip kritik bir dönemden geçtiğimizin bilincindeyiz. Bu zor çabada Maronitler olarak sizin tarafınızdayız” dedi.

Maronitlerin tezlerini daha önce Anastasiadis’e de, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya da aktardıklarını hatırlatan Hacirusos’un “Maronitler’in tek hedefi köylerinin var olması ve haklarının tesis edilmesidir” dediğini belirten gazete, şunları ekledi:

“Edindiğimiz bilgiye göre Maronitlerin talepleri topraksal olarak (sadece siyasi değil) Kıbrıs Rum toplumuna tabi olmaktır. Bu da federal bir Kıbrıs’ın haritasının iki federal eyaleti düz bir çizgiyle ayırmayacağı anlamına geliyor.”

Hacirusos’un, “cemaatimizin, yeni federal anayasada buna uygun bir ifadeyle tarihi azınlık cemaati olarak tanınmasını önemli buluyoruz” diyerek Maronitlerin Ay. Marina (Gürpınar) ve Asomato (Özhan) köylerine derhal yeniden yerleşme talebinin ileri götürülmesini istedi.

Roma Katolik Kilisesi Yönetim Kurulu Doğu Kiliseleri Cemaati Valisi Kardinal Leonardo Sandri de “Maronitler, olası bir birleşik ve konfederal devlet varlığında yalnız dini değil, milli azınlık olarak da tanınmak istiyor” ifadesini kullandı.

Gazete, Rum Yönetimi başkanlığından kaynakların “Vatikan’ın söylemi, Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinde spekülatif değil çünkü Maronitlerin, 1960 Anayasası’nı bertaraf etmeden, Kıbrıs Rum toplumu içerisinde cemaat olarak tanınma tezleri biliniyor” dediğine işaret etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.