1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Hasikos, Sayıştay’a tepki gösterdi
Hasikos, Sayıştay’a tepki gösterdi

Hasikos, Sayıştay’a tepki gösterdi

Rum İçişleri Bakanı Hasikos, Rum Sayıştay Mihailidis’in Güney Kıbrıs’taki Kıbrıslı Türk taşınmaz mallarının bazılarının satış işlemlerinde Rum İçişleri Bakanlığı’nın iki görevlisinin çıkar elde etmiş olabileceğine ilişkin raporuna sert tepki gösterdi

A+A-

Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos, Rum Sayıştay Odisseas Mihailidis’in Güney Kıbrıs’taki Kıbrıslı Türk taşınmaz mallarının bazılarının satış işlemlerinde Rum İçişleri Bakanlığı’nın iki görevlisinin çıkar elde etmiş olabileceğine ilişkin raporuna sert tepki gösterdiği bildirildi.

Rum Sayıştay Odisseas Mihailidis, 2014 yılı için hazırladığı raporunda, Kıbrıslı Türk taşınmazlarının geçmiş yıllarda gerçekleştirilen satış işlemlerinde iki İçişleri Bakanlığı çalışanının çıkar sağlamış olabileceklerini ve bu şahıslar hakkında soruşturma başlatılmadığı iddialarına bulunmuştu.

Mihailidis, İçişleri Bakanlığı’nda bazı çalışanların eşlerinin, Kıbrıslı Türklerin taşınmazlarının satışında büyük kazanç sağlayan bazı şirketlerle ilişkileri olduğunu belirtmiş, bu konuda Rum İçişleri Bakanı Hasikos’tan soruşturma başlatmasını istemesine karşın bu talebinin reddedildiğini aktarmıştı.

Fileleftheros ve diğer gazetelerde yer alan haberlere göre, Hasikos, raporda yer alan bu iddialara karşısında dün yaptığı açıklamada, Sayıştay’ın “görevi olmamasına karşın disiplin soruşturması gerçekleştirir gibi davrandığını” belirtti ve kendisinin söz konusu iki çalışana yönelik iddiaları daha önceden incelediğini ve şahıslar hakkında herhangi bir şüpheli bulgu elde edilmediğini vurguladı.

Hasikos ayrıca, anayasada değişikliğe gidilmesi ve Sayıştay’ın beş yıllık sözleşmeyle veya başka bir yöntemle göreve getirilmesi önerisini de gündeme getirdi.

Gazete, Sayıştay Mihailidis’in ise Hasikos’un açıklamalarına ilişkin sorulara, bakanın herkes gibi kendi görüşünü ifade etme özgürlüğü olduğu yanıtını verdiğini yazdı. Mihailidis’in, Anayasa değişikliği önerisinin sorulması üzerine ise “Anayasa’nın değiştirilemeyeceğini, bu yüzden de Hasikos’un buna katlanması gerektiği” şeklinde konuştuğunu aktardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.