1. HABERLER

  2. TÜRKİYE HABERLERİ

  3. Hava Harp Okulu’nda Ahlat Tanıtıldı
Hava Harp Okulu’nda Ahlat Tanıtıldı

Hava Harp Okulu’nda Ahlat Tanıtıldı

Bitlis'in Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, İstanbul Hava Harp Okulu'nda Ahlat'ı tanıttı.

A+A-

Bitlis'in Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, İstanbul Hava Harp Okulu'nda Ahlat'ı tanıttı.

Geçtiğimiz günlerde Ahlat'ın turizm ve tarihi potansiyelinin değerlendirilmesi açısından İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi ülkemize yüksek bürokrat, komutan, yargı mensubu yetiştiren mercilere resmi yazı yazarak Çanakkale ve Afyonkarahisar'da olduğu gibi ülkemizin her yöresinden başarılı öğrencilerin Ahlat'ı görmesini talep eden Kaymakam Tekbıyıkoğlu, tarih bilincinin pekiştirilmesi ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne ilişkin algı yanlışlıkları ile önyargıların yıkılması, kaynaşmanın sağlanması, bütüncül bir tarih bilincinin gelişmesi için Ahlat ziyaretlerinin, ülke için önemli konuma haiz kurumlarca koordine edilmesi amacıyla bir çalışma başlatmıştı. Bu bağlamda İstanbul Hava Harp Okulu'ndan gelen davet üzerine Kaymakam Tekbıyıkoğlu, Hava Harp Okulu öğrencilerine ve rütbeli personellerine Ahlat ile ilgili sunum yaptı. Sunumda hem Ahlat'ın medeniyetimizdeki ve milli tarihimizdeki yeri ile önemi hem de Ahlat'ın yetiştirdiği değerli ilim, fikir, hukuk, sanat adamları ve eserleri tanıtıldı. Sunumu bizzat yapan Kaymakam Tekbıyıkoğlu, Ahlat'ın tarihi misyonuna dikkat çekerek, Anadolu'daki medeniyetimizin başlangıç yerinin Ahlat olduğunun altını çizdi. Kaymakam Tekbıyıkoğlu'nun sunumu hazirun tarafından son derece dikkatlice dinlenirken, sunum sonunda askeri öğrenciler tarafından Ahlat ile ilgili sorular soruldu.

Yaklaşık 400 askeri öğrencinin ve üstlerinin katıldığı sunum karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi. Slayt gösterimin ardından Ahlat'ı ilk kez tanıyan askeri öğrenciler ile subaylar tarihi ve doğal güzellikler karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyerek, Ahlat konusunda bir sosyal inceleme ve çalışma yapmak istediklerini ifade ettiler.

Sunum sonunda İstanbul Hava Harp Akademisi Komutanı Tümgeneral Fethi Alpay, bulunduğu ilçeyi bu kadar kısa sürede benimsediği ve bu tür çalışmalarından dolayı Kaymakam Tekbıyıkoğlu'na teşekkür ederken, Ahlat'ı bu kadar geç tanıdığı için üzgün olduğunu dile getirdi. Alpay, en kısa sürede ilçeyi görmek için sabırsızlandığını belirterek, Ahlat'ı en yakın zamanda ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.

Kaymakam Tekbıyıkoğlu ise, sunum sonunda Tümgeneral Alpay'a göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederek, ilçenin önemli el sanatlarından Ahlat bastonu, Ahlat şehir rehberi ve tanıtım CD'si hediye etti.

Hava Harp Okulu’nda Ahlat Tanıtıldı

Hava Harp Okulu’nda Ahlat Tanıtıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.