1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Havaalanlarının güvenliklerinin özel şirketlere verilmesi isteniyor
Havaalanlarının güvenliklerinin özel şirketlere verilmesi isteniyor

Havaalanlarının güvenliklerinin özel şirketlere verilmesi isteniyor

Güney Kıbrıs’taki Larnaka ve Baf Havaalanlarının güvenliklerinin özel şirketlere verilmesinin istendiği haber verildi.

A+A-

ileleftheros gazetesi “Havaalanlarının Güvenliği Özellere” başlığıyla ön sayfadan yayımladığı haberinde, havalimanlarının güvenliklerinin özele verilmesiyle ilgili çalışmaların ileri bir aşamada bulunduğunu yazdı.

Gazete, hedefin halen havaalanlarında görev yapan 200 polisin başka alanlarda görevlendirilmeleri olduğunu aktardı.

Mevcut aşamada polisin havaalanlarında sahip olduğu görevlerin yüzde 50’sinin özel sektöre geçmesi ve geriye kalan yüzde 50’sinin polisinin sorumluluğunda kalması olduğunu kaydeden gazete, yakın zamanda Larnaka Havaalanı’nda Sivil Havacılık Dairesi, havaalanlarını işleten Hermes ve polis arasında bir toplantı gerçekleştirilerek, polislerin bugün yaptığı görevleri kimlerin üstleneceği konusunun ele alındığını belirtti.

Polisin havaalanlarının içerisinde ve çevresinde güvenlik hizmetlerinde kalarak, bagaj kontrolü görevinden azat edilmek istediğini yazan gazete, bugün polis tarafından yapılan pasaport kontrolünün ise askıda olduğunu aktardı.

HAVAALANI HİZMETİNDE PERSONEL EKSİKLİĞİ VE GÜVENLİK KONUSU…

AKEL GÜVENLİĞİN ÖZELE VERİLMESİNE KARŞI

Simerini gazetesi ise havaalanı hizmetinde personel eksikliği ve havaalanlarının güvenlik ve normal işleyişinden ortaya çıkan sonuçların ele alındığını belirtti.

Habere göre Rum Meclisi Bayındırlık ve Ulaştırma Komitesi Başkanı Andonis Andoniu, havaalanlarının işletmesinin özelin elinde olduğunu belirterek, devlet hizmetlerinin varlığının önemine işaret etti.

Toplantının ardından konuşan Andoniu, çalışanlar arasında son yıllarda personel eksikliği ve hizmetin geleceğine ilişkin endişelerin olduğunu belirtti.

Rum Meclisi Bayındırlık ve Ulaştırma Komitesi Başkanı Andonis Andoniu, bu hizmetin varlığının önemli olduğunu ve devletin bu yönde devamlı denetleme yaparak havaalanı işletmecisinin gerekli tüm güvenlik standartlarına uymasını sağlaması gerektiğini anlattı.

Andoniu, havaalanı hizmetlerinin devamlı gözetim, denetim ve havaalanı faaliyetlerinin kontrolü konusunda sorumluluklarının bulunduğunu belirterek, bunun havaalanlarının işletmesi devlet tarafından yapıldığında gerektiği olduğunu, kaldı ki havaalanlarının işletmesinin özelde bulunduğunu vurguladı.

Komite’ye, bu sorumluluğun özel sektöre verilmesi yönünde düşünceler olduğu bilgisi verildiğini de söyleyen Andoniu, Eurocontrol uzmanlarına hava trafik kontrolü, havaalanı faaliyetlerinin denetim ve kontrolü gibi konularda kendi önerilerini yapması görevinin verildiğini belirtti.

AKEL Milletvekili Kostas Kosta ise, hükümetin, havaalanlarının güvenliğini bugün olduğu gibi polise değil de özele verme yönündeki düşüncelerinin kendilerini endişelendirdiğini söyleyerek, “yarı işgal altındaki bir vatanda” yaşadıkları için böyle bir şeyin yanlış olacağını savundu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.