1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. “Hellim kurtuluyor"
“Hellim kurtuluyor"

“Hellim kurtuluyor"

İki tarafın hellim konusunda fikir birliğine vardıklarını duyurmasının ardından dün de Avrupa Komisyonu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama Rum basınında da geniş yer buldu.

A+A-

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada,  iki tarafın hellim konusunda fikir birliğine vardıklarını duyurmasının ardından dün de Avrupa Komisyonu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama Rum basınında da geniş yer buldu.

Fileleftheros gazetesi, “Hellim Kurtuluyor – Kıbrıslı Türklere Yasal Yollarla Ticaret Yapmalarının Yolu Açılıyor” başlıkları altında verdiği haberinde, “Hellim Dosyası”nın beklemede kalmaktan kurtulacağını yazdı.

Gazete, söz konusu açıklamaya yer verdiği haberinde, anlaşmayla Kıbrıslı Türklere, Kıbrıs sorununun çözümü öncesinde hellim ticareti yapmalarının yolunun açıldığını ancak bunun Kıbrıslı Türklerin talebi olan “doğrudan ticaretle” olmayacağını yazdı.

Bu anlaşma sonrasında, Kıbrıs Rum tarafınca, coğrafi menşei patenti alınması amacıyla AB’ye sunulan ve Kıbrıslı Türklerin itirazları sebebiyle beklemede tutulan “Hellim Dosyası’nın” da işleme konacağını vurgulayan gazete, dosyanın 27 Temmuz 2015’te AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanmasının beklendiğini belirtti.

Gazete, buna paralel olarak Yeşil Hat Tüzüğü’nde de, hayvansal ürünlerin geçişinin kontrolü sürecinin kolaylaştırılması amacıyla düzenlemeye gidileceğini ve düzenlemenin hellim dosyasının yayınlanmasıyla eş zamanlı olacağını vurguladı.

Haberde, dosyanın yayınlanmasının ardından Kıbrıs Türk sanayicilerinin hellim üreterek Güney Kıbrıs üzerinden diğer ülkelere, hatta iç pazara satabilecekleri ifade edildi.

TEŞVİK AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Gazete, hellim dosyasının yayınlanmasının ardından Rum Tarım Bakanı Nikos Kuyalis’in, dönemsel süt sorunun aşılması ve süt miktarının arttırılması amacıyla destek paketi açıklamasının beklendiğini yazdı.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Haravgi, “AB Komisyonu Hellim Konusundaki Uzlaşıyı Resmen De Açıkladı - Akıncı Hellim Anlaşmasının Önemli Olduğunu Belirtti”; Alithia “AB Hellim Uzlaşısını Resmen Açıkladı – Denetleme ve Onay Uluslar arası Onay Kuruluşu Veritras Tarafından Yapılacak”; Politis “Hellim İçin AB Çözümü”; Simerini: “Hellimde Uzlaşı”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.