Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Bana Sorarsanız...
Yazarın Tüm Yazıları >

Hemşehri dayanışması

A+A-

Avrupa’da yapılan bilimsel bir araştırma bireylerin kendilerini nereye ait hissettiklerini ortaya çıkartmaya çalışmıştır. Araştırmaya göre bireyler kendilerini ifade ederken “nerelisiniz?” sorusuna verdikleri ilk cevap yaşamış oldukları şehrin ismi olmuştur. Daha sonra ise yaşadıkları bölge ve ülke gelmektedir. Kısacası insanlar yaşamış oldukları en küçük yönetim birimini çok daha kolay sahiplenmektedir. İnsanlar arasındaki ilişkiler daha samimi ve daha sıcaktır. Söz konusu yerleşim yerinin adet ve geleneklerini sahiplenir, oranın koşullarına ayak uydururuz. Konuşurken bile o yerin lehçesini kullanırız. Ne de olsa orada doğup orada büyümüşüzdür. Bir başka şehirde veya ülkede kendi yerlimizi görsek seviniriz hemen. İşte halk arasında hemşeri olarak bilinen, daha açık bir anlatımla hemşehrilik olarak kullanılan kavram yıllardan beri teorik olarak da pratik olarak da hayatımızda yer almakta, önem taşımaktadır.

 

Coğrafi olarak da nüfus olarak da küçük olan ülkeler için de bu durum geçerlidir. Hemşehriler arasındaki dayanışma ülke, dil ve din ayırımı olmadan gerçekleşir. Hemşehrilerin üzüntüleri de sevinçleri da benzerlik gösterir. Ayni trene binerler, ayni yoldan geçerler. Ayni suyu içer ayni sebzeden yerler. Kısacası ayni denizin suyunda yıkanır, ayni toprağa gömülürler. Yönetimlerinde, ortak karar verir hemşehriler. Çıkarları da gelecekleri de aynidir. İşte bu nedenle yıllardan beri var olan sahiplenme bugün de katlanarak devam etmektedir. Sahiplenilen şehrin kendisimidir yoksa yaşadığımız ve ortak kaderi paylaştığımız insanlar mıdır bilinmez ama hemşehri dayanışması oldukça önemlidir. Dayanışmanın olmadığı yerler sosyo-ekonomik olarak gelişim gösteremezler. Yaşadığı yeri ve kenti her şeyi ile sahiplenirseniz, her şey çok daha güzel ve kontrol altında olacaktır. Yerel yöneticiler kentsel siyaset yaparken hemşehri dayanışmasını hissederlerse daha dikkatli ve daha sorumlu davranmak zorunda kalacaklardır. Kentinizi içindeki insanı, coğrafi koşulları ve yönetimi ile sevin. Siz onu sever sahiplenirseniz o da sizi ödüllendirir.

 

Bana sorarsanız, hemşehri olmak, hemşehrilik yapmak güzeldir, anlamlıdır. Ama bunun anlamı, kendi yerlinize haksız yere imtiyaz geçmek değildir. Bunun anlamı işbirliği ve dayanışmadır. Yoksa burada vurgulanan kenttaşınız olmayanlarla işbirliği yapmamanız değildir. Elbette yaparsınız. Ne de olsa bir ülke vatandaşısınız. Kenttaşlarınız, hemşehrileriniz kadar vatandaşlarınızın da haklarını savunmak ve menfaatlerini korumak en doğrusudur. Dayanışma ve işbirliğinin olduğu her birim en doğru şekilde yönetilir, en doğru şekilde yönetir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.