1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. "Her an savaş çıkabilir"
"Her an savaş çıkabilir"

"Her an savaş çıkabilir"

‘Tarih tekerrür ediyor’ diyen eski Başbakan Soyer, doğal gaz krizi nedeniyle adada silahlı çatışmaların yaşanabileceğini söyledi

A+A-

Çiğdem AYDIN

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, tek başına ilan ettiği bir bölgede yeniden doğal gaz sondaj çalışmalarına başlaması, bunun üzerine Türkieye’nin bölgeye 2 savaş gemisi göndermesi, Rum tarafının da müzakerelerden çekildiğini açıklaması sonrasında bölgede ciddi bir gerginlik havası oluşmaya başladı.

Diyalog’un, yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak görüşlerine başvurduğu deneyimli siyasetçi, eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer “kısa ve net söylüyorum, tarih tekerrür ediyor” diyerek, her an çatışma çıkabileceğini söyledi.

Rum Yönetimi’nin, doğalgaz konusunda Mısır ile imzaladığı anlaşmanın rahatsızlık yarattığına dikmat çeken Soyer şöyle dedi:

“ Zaten ne zaman Ortadoğu da bir gerginlik olsa bunun Kıbrıs’a da yansıması olur. Şimdi bu konuyla ilgili kısa ve net söylüyorum tarih tekerür ediyor… Ciddi siyasi çekişmeler oluyor.Şunu da eklemek gerekiyor  bugün bu noktaya gelinmesinin faktörlerinden biri de Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Mısır ile Ekonomik Münhasır Bölge anlataşması imzalamasıdır. Geçmişte Mısır bu antlaşmayı reddetmişti. Türkiye ile Mısır arasında şimdilerde gerginlik yaşanıyor. Bundan dolayı Mısır da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin politikasına yakın durdu ve MEB anlaşmasını imzaladı. Bugün yaşananların görünmeyen yüzü de budur.” 

İki taraf da zararlı çıkacak

Soyer “Güney Kıbırs’ın tek yanlı doğal gaz arama çalışması yürütmesi sizce doğru bir yaklaşım mıdır?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bu doğalgaz, petrol konusundaki kıyamet, çözüme ve barışa yardımcı değildir. Bu felekatin bugün bu hallere gelmesinin ana nedeni Rum tarafının tek yanlı olarak arama yapmakta ısrar etmesi ve Türkiye’nin de bu hareket karşısında silahlı tepki göstermesidir. İki taraf için de ciddi bir yaklaşım sorunu vardır. Adanın Kuzeyi de Güneyi de zararlı çıkabilir.” 

Soyer “bu sondaj çalışmaları Kıbrıs sorununun çözümü sonrasında başlasaydı daha doğru olmaz mıydı?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Elbette çözüm için motivasyonu daha iyi sağlardı.Sondaj çalışmalarının çözümden sonraya kalması  çözüm için iyi bir motive olur. Fakat Rumlar diyor ki; çıkarılacak doğal gazdan Türk tarafı da bir çözümden sonra haklarını alacaktır.Buradaki endişe bunun garantisi nedir? sorusudur.Türk tarafı bu konuda garanti almış değildir.” 

Eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer “ şu anki duruma bakılacak olursa bir savaş çıkar mı?” sorusuna ise

“Evet çıkabilir. Her an çatışmaya girilebilir. Mümkündür” sözleriyle yanıt verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum