1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Her Daim Dostlar, Cümbez Ağacı'yla ilgili raporu Çavuşoğlu'na sundu
Her Daim Dostlar, Cümbez Ağacı'yla ilgili raporu Çavuşoğlu'na sundu

Her Daim Dostlar, Cümbez Ağacı'yla ilgili raporu Çavuşoğlu'na sundu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ayhan Sahir başkanlığındaki Her Daim Dostlar Derneği’ni kabul etti.

A+A-

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ayhan Sahir başkanlığındaki Her Daim Dostlar Derneği’ni kabul etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı basın bürosundan yapılan açıklamaya göre,  Bakan Çavuşoğlu kabulde Lala Mustafa Paşa Camii avlusundaki Cümbez Ağacı hakkında bilimsel çalışmalar yapmakta olan derneği kutladı.

ÇAVUŞOĞLU “TARİHİ DEĞERLERİMİZİN KORUNMASI İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kıbrıs’ın tarihi zenginlikler bakımından önemli değerlere sahip bir ada olduğunu belirterek, gerek Kıbrıslılar için önemi bulunan Cümbez Ağaçları gerekse benzeri konular için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Geçen gün Kalkanlı’da yaşanan yangın nedeniyle anıt zeytin ağaçlarında oluşan hasarların giderilmesi ve korunması için uzman görüşüne başvurulması gerekliliğine değinen Çavuşoğlu, bakanlığın ilgili birimlerinin alınacak uzman görüşü doğrultusunda hareket edeceğini ve konunun gündemlerinde olduğunu söyledi.

Cümbez Ağacının tarihi değeri bakımından Kıbrıslılar için ayrı bir öneme sahip olduğunu da ifade eden Çavuşoğlu, derneği asırlık değerlerin korunması yönünde gösterdiği çabadan ötürü kutladı.

1474456127.jpg

SAHİR CÜMBEZ AĞACI İLE İLGİLİ RAPORU BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NA SUNDU

Her Daim Dostlar Derneği Başkan Yardımcısı Aykan Sahir de, derneğin logosunu oluşturan Cümbez Ağacı’nın Kıbrıs’ta tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek, Gazimağusa Lala Mustafa Paşa Camii avlusundaki ağaç hakkında Prof. Dr. Ünal Asan’ın kapsamlı bir rapor hazırladığını kaydetti.

Kalkanlı’daki anıt zeytin ağaçları ile ilgili bakanlıktan destek de isteyen Sahir, Prof. Asan’ın Cümbez Ağacı hakkında hazırladığı bilimsel inceleme ve değerlendirme raporunu Bakan Çavuşoğlu’na sundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.