1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Herkes isyanlarda…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Herkes isyanlarda…

A+A-

* İki güvenlik görevlisi son günlerde görevleri başında öldü. Güvenlikçiler de güvende değil güvenliksiz ortamımızda. Onlar da korumaya alınmalı.
   * Hayda!.. Ekmek üreticileri de greve gidecekmiş. Varsın onlar da ekmek üretimini durdursun. Bu halk ekmek yoksa pasta yemeyi de bilir.
   * Herkes isyanlarda. İsyanlar karaya oturmuş bu geminin ya batmasına, ya da yanmasına neden olacak…
   * Önümüzde 14 Mart Tıp Bayramı var. İçimize gözyaşı gibi tıp tıp damlayacak çözümlenemeyen sağlık sorunlarımızın acısı yine…
   * Parlamenterlerimiz içinde medyada en çok yer alma rekoru başbakanımız İrsen Küçük’te. Olmasa şaşardım zaten. Başbakanlar ülkelerinin en medyatik kişisidir her zaman. 
   * Maliyemiz nakit sıkıntısını aşamıyor. En iyisi ilk yaş gününde Maliye Bakanımız Ersin Tatar’a bir para basma makinesi armağan etmek…
   * Türkler tarih boyunca yaşatamadıkları çok devlet kurdular. Gidişata baktığımda son Türk devleti KKTC’nin gidişatını da pek parlak görmüyorum… Gelen vurur, giden vurur!..
   * Başbakanımız İstanbul’da “Başarının Sırları” konulu konferans verdi. Başarılarımızın sırlarını öğrendiklerine göre artık sevgili İstanbullular da selâmete çıkarlar…
   * BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs raporu gecikecekmiş. Acele işe şeytanın karıştığını o da öğrendi.
   * Petrol dolum tesislerinin inşa edileceği alanda tarihi kral mezarları varmış. Çevrecilerimiz şimdi o kral gibi projeyi kral mezarlarına defnederler!.. 
   * Kimileri düşünce özürlüdür. Onlara düşünebilmeyi öğretmeyi insanlık borcu bilmeliyiz.
   * Rusya seçiminin galibi yine Vladimir Putin… Başkasının olmasını kim bekliyordu zaten?!..
   * Eşek sütünün son derece yararlı olduğu saptanmış. İşte şimdi Karpaz’daki eşeklerin sıkı koruma altına alınmasının zamanıdır. Değere binen bu süt kaynağı istismar edilebilir.
   * Facebook’un gençleştirici olduğuna inandım. Çünkü yıllar önce yaş sınırından emekli olmuş bazı dostların yaşları, Facebook’ta 60’ın altında görülüyor…
   * Kamuda mesai saatleri yeniden değişti. Yaz – boz tahtası!.. Bu tahtayı da yıprattılar artık. Amma da oynakmış mesainin saatleri!..
   * Baharı beklerken en soğuk günleri martta yaşadık. Kar bile yağdı… Boşuna dememiş eskiler; mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır…
   * Suat Günsel hocamız otomobil üretmekte kararlı… Aman hocam; bizim ülkede hepimizi bunaltacak kadar çok araba var. Siz en iyisi, uçak ya da helikopter üretiniz…
   * Turizmimizin büyük yatırımcılarından Reha Arar “10 yıldır Kıbrıs’ta denize girmedim” dedi. Sevgili Reha Bey; turistler duymasın!..
   * Rum Yönetimi Kuzey Kıbrıs’a verdiği suyun parasını alamadığı iddiasında. 2014’te Türkiye’nin suyu geldiğinde bu sudan alacaklarının faiziyle birlikte onlara da aktaralım.
   * “Fetih 1453” filmi şiddet sahneleri içerdiğinden dolayı eleştiriliyor. Bu bir savaş filmi. Savaşta tabii ki şiddet vardır. İstanbul el değiştirirken Osmanlılarla Bizanslılar birbirlerine çiçek atıp serenat mı yapıyorlardı?..
   * “Sabır önceleri zehirdir. Huy edinirsen bal olur.” Mevlâna.
   * Haber ekranlarımızdan bir dil sürçmesi daha: “Bir ceset ölü olarak bulundu.” O ceset ölmeden önce çok mu sağlıklıydı?!..
   * Öğüt: Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen sonuç Eflatun’dan: “Cahiller tarafından yönetilmeye razı olursunuz.”
   * Kitap üstüne: “Kitaplar, kaybolmuş uygarlıkların ve kafaların anıtlarıdır.” Sir William Davenant.
   * Aşka dair: Kara sevdalı iseniz, baharı bekleyen ömrünüz kara kıştan çıkamaz.
   * Temel’in dünyası: Temel’e balık yedikten sonra üstünden neden helva yenildiğini sormuşlar. İşte verdiği yanıt: “Balık öldüğünü anlasın diye. Helvası yenmeyen ölü mü olur?”
   * Ve şiir… Nazım Hikmet Ran’dan: “En güzel deniz henüz gidilmemiş olandır / En güzel çocuk henüz büyümedi / En güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımız / Ve sana söylemek istediğim en güzel söz / Henüz söylememiş olduğum sözdür.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.