1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Hiç durmadan değişim; 28 ayda 4 başbakan 46 bakan '
Hiç durmadan değişim; 28 ayda 4 başbakan 46 bakan '

Hiç durmadan değişim; 28 ayda 4 başbakan 46 bakan '

Hiç durmadan değişim: KKTC hükümet ve bakan değiştirmede rekor kırıyor. Ülkede son 28 ayda, 4 hükümet değişikliği yaşandı, 4 başbakan görev yaptı, 46 kişi bakan koltuğuna oturdu, onlarca müşavir ve müdür atandı

A+A-

Züleyha KARAMAN

KKTC’de son 28 ayda, biri geçiş hükümeti olmak üzere, 4 hükümet kuruldu.

Bu sürede ise, 4 Başbakan ve dün göreve başlayan üç yeni bakanla birlikte, 46 bakan göreve geldi.

KKTC, hükümet ve bakan değiştirmede Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeye çalışırcasına, son 2.5 yılda sürekli hükümet ve bakan değiştirdi.

Hükümet ve bakan değişimi ile birlikte, kamuda büyük eleştiri konusu olan müsteşar, müdür değişimleri de hızla sürdü.

Hükümetlerin ömrü bir yılı geçmedi. Bu sürede, en uzun süreyle Özkan Yorgancıoğlu başbakanlığındaki CTP-DP hükümeti 2 yıla yakın görev yaptı. Kısa ömürlü hükümetler, vatandaşa güven veren icraatlar yapamadığı gibi, tarım ve diğer üretim sektörlerinin sorunları arttı. Önemli projeler hayata geçirilemedi.

Türkiye ile yapılan ekonomik protokoller uygulanamadı. Projenin Türkiye ayağı  2011’de başlamasına rağmen, denizaltından borularla adaya taşınan suyla ilgili hiçbir çalışma ve hazırlık da yapılmadı.

Hükümetler, kabine değişikliği yapmaktan adeta icraat yapmaya vakit bulamadı

UBP ÜÇ YILDA 4 KEZ KABİNE DEĞİŞTİRDİ

İrsen Küçük’ün, Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, ilk başbakan olduğu 17 Mayıs 2010’dan, görevi devrettiği 13 Haziran 2013’e kadar geçen, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) tek başına hükümet olduğu sürede dahi dört kez kabine değişikliğine gidildi. İrsen Küçük, kabinesini 4 kez değiştirmek zorunda kaldı.

İrsen Küçük’ün, son kabine değişikliğinden düne kadar, 4 hükümet ve 3’ü CTP’li 1’i UBP’li 4 başbakan, 46 da bakan göreve geldi.

GEÇİŞ HÜKÜMETİ

İrsen Küçük’ün 18 Eylül 2012 – 13 Haziran 2013 tarihleri arasında görev yapan kabinesinin ardından, UBP’de yaşanan kurultay süreçlerinin ardından, partiden ayrılmalar olduğu için hükümet azınlığa düştü ve erken seçim kararı alındı. Seçime kadar geçiş hükümeti kuruldu.

Geçiş hükümetinde ilk kez bir kadın KKTC Başbakanlığı görevine getirildi.

Siber Siber Başkanlığındaki geçiş hükümetine, CTP 4, DP3, TDP 3 bakan verdi. Bakanların tamamı kabine dışından atandı.

Siber Siber hükümeti,13 Haziran 2013’de göreve başladı, seçimin ardından görevi 31 Ağustos 2013’de devretti. Geçiş hükümetinde 10 bakan görev aldı.

CTP-DP VE CTP-UBP HÜKÜMETLERİ

28 Temmuz 201’de yapılan erken genel seçiminin ardından, 31 Ağustos 2013’te Özkan Yorgancıoğlu Başbakanlığında CTP-DP koalisyon hükümeti kuruldu. 15 Temmuz 2015’e kadar görev yapan Yorgancıoğlu hükümetinde 8’i DP’li 14 bakan görev yaptı. DP, kendisine bağlı bakanlıklarda 4 bakan değiştirdi.

CTP Kurultayı’nın ardından Genel Başkan’ın değişmesi üzerine, Yorgancıoğlu, 3 Temmuz 2015’de hükümetin istifasını sundu.

CTP kanadından hükümeti kurmakla görevlendirilen Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, KKTC siyasi tarihinde ilk kez UBP ile koalisyon hükümeti kurdu. Bakanlıklar, CTP ve UBP tarafından 5-5 paylaşıldı.

Hükümetin CTP kanadı, daha 93. gününde üç bakanını değiştirdi. Böylece, son İrsen Küçük hükümetinden düne kadar 46 isim bakan koltuğuna oturdu.

Haziran 2013’ten bugüne kadar görev alan hükümetlerdeki başbakan ve bakanlar şöyle:

Küçük Hükümeti değişikliği (18.09.2012 - 13 .06. 2013)      

1-346.jpg
Dışişleri Bakanı Hüseyin Ozgürgün

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu

Maliye Bakanı Ersin Tatar Milli Eğitim,

Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan

Sağlık Bakanı Dr.Ertuğrul Hasipoğlu Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dt.Şerife Ünverdi

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun

 

Dr. Sibel Siber Hükümeti (13 Haziran 2013-31 Ağustos 2013) 
 

2-321.jpg

Başbakan Sibel Sibel

Dışişleri Bakanı Kutlay Erk

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Gülsün Yücel

Maliye Bakanı Zeren Mungan

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris

Sağlık Bakanı Dr. Nuri Gökşin

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sami Dayıoğlu

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dr. İsmail Başarır

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar

Ekonomi ve Enerji Bakanı Atay Ahmed Raşit

 

Özkan Yorgancıoğlu Hükümeti (31.08.2013-15-07-2015 )

3-218.jpg

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi,Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş  (Menteş Gündüz)

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay

Maliye Bakanı Zeren Mungan

Dışişleri Bakanı Özdil Nami

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dr.Ahmet Kaşif (Hasan Taçoy)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar

Gıda,Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Hamit Bakırcı (Hakan Dinçyürek)

Milli Eğitim Bakanı Dr. Mustafa Arabacıoğlu (Özdemir Berova)

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Gülle

03-07-2015 tarihinde hükümet istifa etti


Ömer Soyer Kalyoncu Hükümeti (15 Temmuz 2015)

4-145.jpg

Başbakan Ömer Kalyoncu

Dışişleri Bakanı Emine Çolak    

İçişleri ve Çalışma Bakanı Aziz Gürpınar (Asım Akansoy-19 Ekim)  

Sağlık Bakanı Dr. Salih İzbul

Tarım-Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu (Erkut Şahali-19 Ekim)

Maliye Bakanı Hasan Başoğlu (Birikim Özgür-19 Ekim) 

Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun    

Ulaştırma Bakanı Tahsın Ertuğruloglu    

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu    

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst

Bayındırlık Çevre ve Kültür Bakanı Kutlu Evren

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.