1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Hristofidis: “Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasındaki buzlar erimeye hazır”
Hristofidis: “Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasındaki buzlar erimeye hazır”

Hristofidis: “Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasındaki buzlar erimeye hazır”

Güney Kıbrıs’taki “Kıbrıs Üniversitesi”nin Rektörü Konstandinos Hristofidis, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün, Kıbrıs’ın gençlerini yakınlaştıracak yeni bir eğitim sistem yaratması gerektiğini söyledi.

A+A-

Alithia gazetesinin haberine göre Hristofidis, “Super Sport FM” yayınında yaptığı açıklamalarda, eğitim teknik komitesi kurulmasıyla ilgili değerlendirme yaparak, yüksek öğrenimle ilgili konuların, Tasos Papadopulos’un Başkanlığı döneminde, Akis Kleanthus’un Eğitim Bakanı olduğu sırada da ele alındığını anımsattı.

Habere göre Hristofidis, 1960 yılındaki en önemli sorunlardan birinin, özellikle gençleri ayıran bir Anayasa’nın bulunması olduğunu; eğitimle ilgili her toplumun kendi perspektifi ve kendi yönetimi olduğunu; yeni bir çözümle birlikte ise, gençleri ve çocukları yakınlaştıracak yeni bir eğitim sistemi yaratılması gerektiğini söyledi.

Bu sistemin, ilkokul ve ortaokul seviyesi için daha zor olduğuna dikkat çeken Hristofidis, yüksek öğrenim içinse, bunun büyük bir fırsat olacağını ifade etti.

Hristofidis, KKTC’den diploma alan öğrencilerin “Kıbrıs Üniversitesi”nde araştırma yapmalarıyla ilgili bir problem bulunmadığını; problemin, yüksek öğrenimde olduğunu, çünkü KKTC’den alınan diplomanın tanınmadığını kaydetti.

Habere göre Hristofidis, bu konuların aşılabileceğini ve Avrupalılar ile Kıbrıslılardan oluşacak bir komitenin, KKTC’deki üniversitelerin de, bazı sınırlar altında tanınmasına imkan sağlayabileceğini söyledi.

Eğitim Teknik Komitesi’nin kurulmasıyla birlikte, bu tartışmaların yeniden alevleneceğine işaret eden Hristofidis, “Kıbrıs Üniversitesi”nin, Kıbrıslı Türk ve Rum gençler arasındaki buzları eritmeye hazır olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.