1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Hristofyas hakkında yeni iddialar
Hristofyas hakkında yeni iddialar

Hristofyas hakkında yeni iddialar

Taşeron ve Omonia Kulübü eski başkanı Miltiadis Neofitu, Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas’a açtığı 22 milyon Euro’luk tazminat davası dün devam etti.

A+A-

Taşeron ve Omonia Kulübü eski başkanı Miltiadis Neofitu, Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas’a açtığı 22 milyon Euro’luk tazminat davası dün devam etti.

Politis, “Kapalı Dönemde ‘Cash’ 100 Bin Euro… Milti’nin Hristofyas ile İlgili Açıklamaları Devam Ediyor” başlıklı manşet haberinde, dün 6 saat süren duruşmada Neofitu’nun söylediklerinin, ispatlanması halinde, Hristofyas hakkında cezai etkileri olacağı iddia etti.

Habere göre, Hristofyas Mart 2013 tarihli Euro Grup kararından (Rum yönetiminin Troyka ile Memorandum imzaladığı ve mevduatların tıraşlandığı) birkaç ay sonra, Kellaki’deki konutunda yaptırdığı çalışmalar için Neofitu’ya ait taşeron şirkete yarısı nakit, yarısı çek olmak üzere toplam 200 bin Euro’luk ödeme yaptı.

Bahsi geçen dönemin, insanların günde 100-200 Euro çekebilmek için bankalar önünde uzun kuyruklar oluşturduğu bir dönem olduğunu dikkat çeken gazeteye göre Neofitu, Hristofyas ailesinin muhasibi Pola Kiprianidu’nun taşeron şirketten, yapılan ödemelerin tarihini Mart 2013 öncesini gösteren fatura kesmesini istediğini de söyledi.

Alithia da haberi manşetten “Milti Ateşi… Hristofyas, Evagoru, Zannettos, Vangelis, Plla ve Vgenopulos’tan Talep Edilen 2 Milyon Euro… Ben Başkanım, Proje İçin Şehircilik İznine İhtiyacım Yok” başlığıyla aktardı.

Gazeteye göre, Neofitu, Hristofyas’ın başkanlık seçimlerini kazanmak için Omonia’nın kontrolünü ele almak ve şampiyon olup kupa almasını sağlamak istediğini; Kulübün 2005-2011 döneminde karda olduğunu ancak Hristofyas seçildiğinde hiç borcu olmamasına karşın kulübün toplam 6 milyon 800 bin Euro zararda gösterildiğini savundu.

Neofitu, Hristofyas’ın Kellaki’deki konutu ile eşi Elsi Hristofyas’ın Makedonitisa’daki evinde yaptırdığı işler için Neofitu’ya ait şirkete yapılan ödemenin 270 bin Euro olduğunu ve bu meblağın, Hristofyas’ın karısı tarafından, seçimlerde AKEL’i destekleyen bir şirketten alındığını söyledi.

Kellaki’deki konutun genişletilmesi (şarap mahzeni, tablo v.b. deposu, havuz inşası) projesi gündeme geldiğinde, şehircilik onayı gerektiğini söylediğini ancak Hristofyas’ın buna “Ben başkanım şehircilik iznine ihtiyacım yok” cevabını verdiğini iddia etti.

Neofitu ayrıca Hristofyas’ın, Omonia adına alınan kredi vadesinin uzatılması için Kıbrıs Bankası’na müdahale ettiğini; Andreas Vgenopulos’tan seçim kampanyası için 2 milyon Euro civarında para aldığını ve Rum tarafında kumarhane kurması için Rus RCP Ban’a izin verdiğini anlattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.