1. YAZARLAR

  2. Turgut Çalıcı

  3. İç Huzur Kalmadı
Turgut Çalıcı

Turgut Çalıcı

Ülkem için İki Lakırdı
Yazarın Tüm Yazıları >

İç Huzur Kalmadı

A+A-

Biri 55 elli beş yaşındaki birini istihdam eder devlet dairesine diğeri 81 yaşındaki kişiyi vatandaş. Diğeri Lefkoşa Türk Beledeyesi seçimine aday gösterdiği için parlementoda uzun zamandır konuşmazken ansızın kürsüye çıkıp sağa sola sataşıp manşetlere çıkmak için çaba sarf eder. Bir diğeri ise Türkiye’den vaaz verir gibi Kıbrıs diye bir Cumhuriyet  yokturder ve Ubp kurultayına dönük istikrarın devam etmesi için başbakanı destekliyorum diye 250. Açıklamasını yapar. Gün geçmezki memleketimizde kurşunlama olayı veya kundaklama olayı olmasın değerli arkadaşlar şimdi siz karar verin bukadar yoğun ve iç huzuru bozuk bir memlekette ne yapa bilir gençler.

Her yıl gençlerimiz ünüversitelerden mezun olup işsiz kalıyorlar. Bitirdikleri bölümler ise küçümsenecek gibi değil. Aileleri dünya kadar okul harcı verirken çocukları’nın okullarını bitirdiği zaman güzel bir işe başlayacağını hayal ediyor. Halbuki bu hayaller hep rüyalarda kalıyor çocuklarım okudu ve okulunu bittikten sonra ya devlet dairesinde işe başlayacak yada özel sektörde yönetici olacak hayali kuruyor aileler. Ama dedim ya hep hayeller rüyalarda kalıyor. Sebebi ise mevcut bakanlık yapan kişiler yada hükümet ettiğini sanan iktidarsızlar gidip 55 yaşındaki birini istihdam ediyor ve o kişiden verim alacağını sanıyor. Bu kadar önümüzdeki seçimlere dönük çıkarcı bir şekilde adeletsiz istihdam yapılmaması gerekir. Bu adaletsiz sistemin düzeltilmesi için ben buradan öneriyorum. Emeklilik’te  yasa emeklilik yaşının  65 olduğu söylüyorsa ozaman bu yasaya ek en geç devlete istihdam edilecek kişi’nin yaşınıda belirtmeli örneğin 35 yaşından sonraki kişi istihdam edilemez diye’ki istihdam edilecek olan kişiden uzun soluklu çalışma hayatında tecrübe ettikten sonra devlete veya çalıştığı  kurumlarda doğru verim alına bilinsin.

İç huzur kalmadı demiştim ya memleketimizde  sahi İç İşleri ve Yerel Yönetimler Bakanı neler yapıyor bir bakalım. Sn iç işleri bakanı 8 şubat itibari ile ubp kurultayına dönük başbakana destek için 250. Basın açıklamasını  yapmış ve bakanlığında her gün ubp kurultayına dönük devletin işlerini halletmesi için kendisine tahsis edilen bakanlık binasındaki makamında delegeleri ağılıyor. Ben buradan soruyorum sizin işiniz sn bakan delege eğırlayıp başbakan için oy toplamakmı yoksa memleketin iç huzurunu sağlamakmı? 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.