1. YAZARLAR

  2. Ferhat Atik

  3. İdeal toplum hayali
Ferhat Atik

Ferhat Atik

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

İdeal toplum hayali

A+A-

Manşetlere ve sokak manşetlerine baktığımızda, Kıbrıs Türk halkının gündemini oluşturan başlıkların dünyadan farklı olduğunu görüyoruz. Neredeyse sokaktaki insanın tamamının siyaset yaptığı, siyaset konuştuğu, siyasetle yatıp kalktığı ülkemizde bu durum böyle sürüyor. Yanıbaşımızda, ortadoğuda olup bitenleri konu bile yapmamamızın, ama Ankara – Lefkoşa siyaseti hakkında yoğun zaman harcamamızın altında, iç siyasetimizin medya aracılığı ile çok ortada yaşanmasından kaynaklanıyor.

Sosyal hayatın, çevre bilincinin, kültürün, sanatın, futbol haricindeki sportif faaliyetlerin gündemimize egemen olduğu, siyasetin sadece siyasetçi, tarafından yapıldığı bir ülke hayali kuran yurttaşların sayısı hayli fazla. Aslında bu yapının siyasetle ilgili umutsuzluktan kaynaklandığını söylemek mümkün. Çünkü halksokakta kendi siyasetini yapıyor.

İdeal toplum, ideal yaşam hayali bu değil. Birey, ülkenin alışılagelen siyasetini gündelik hayatında yaşamak yerine işini yapmak ve sosyal hayatını yaşamak istiyor. Ancak siyaset konuşmadan gün geçirilmiyor.

İdeal toplumda bile, siyaseti bireyden tamamen soyutlamak mümkün değil. Ancak siyaset güncesine esir olmaktan kurtarmak, medyanın özdenetimiyle ve elbette sivil toplum örgütlerinin kendilerini siyasetten arındırmalarıyla mümkün. Halkı siyasetin merkezine çekmek yerine, gündemi siyasete esir etmemek çözümlerin başında geliyor. Halk siyasetten bu kadar sıkılmasına rağmen kendini siyasetin tam ortasında buluyorsa burada bir yanlış var!

Okul mezunu sayımız arttıkça, gazete tirajlarının artmaması ya da siyasi programlar arttıkça, dizilerin ve magazin programlarının izleyici oranlarının artması, ne anlama geliyor? Sanırım bu saptamalar, okurun, izleyicinin ve dinleyicinin açık bir mesajını içeriyor. Halk, siyasetin üst düzeyde yaşanmasını, sıradan gündelik hayatın dışında tutulmasını istiyor.

Ancak istikrarlı bir siyasi yörünge sağlanmadıkça kendini siyasetin esiri buluyor.

Mesaj aslında çok açık!

Siyasetçi iyi siyaset yapmalı ki, halk toplumsallığını ve yaşamakta olmanın estetiğini hisetsin!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.