1. YAZARLAR

  2. Dr. Okan Dağlı

  3. İki Görüş
Dr. Okan Dağlı

Dr. Okan Dağlı

Yenidüzen Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

İki Görüş

A+A-


Son yarım asırdır iki görüş etrafında kümelendik adada. Adamızda.

Kıbrıs’ın Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların ortak vatanı olduğu ve beraber yaşamaktan başka alternatifleri olmadığını işaret edenlerle; Kıbrısın kendilerine ait olduğunu ve diğerlerinin bu adada yaşama hakkı olmadığını iddia edenlerin görüşleri arasında bir siyasi mücadele ve şekillenme oldu yıllardır.

Herkes siyaseti de, ticareti de hatta günü geldi sporu da bunun üzerinden okumaya çalıştı.
Birlikte yaşamayı savunanlar, adanın kendilerinin yada analarının malı olduğunu iddia edenler tarafından hep dışlandı, kovuldu, kaybedildi yada katledildi. Gün geldi bir avuç bırakıldılar. Ama onlar yılmadılar.

Silahtan, kovulmaktan, dışlanmaktan, kaybedilmekten, katledilmekten de korkmadılar. İnadına var oldular.

Hatta çoğaldılar. Bir avuç kaldıkları gün oldu ama yine gün geldi ele-avuca sığmadılar. Meydanlar da onlara yetmedi. Birlikte olmanın sihirine inandılar, buna inananların sayısını artırdılar. İyi ettiler. Barıştan bugüne kadar kim ölmüş ki! Ölenler, kaybedilenler, katledilenler hep savaşın/savaşların sonucunda yaşanmamış mı günün sonunda.

Kalleşçe bir savaşın hem de. “Ötekini” düşman gösterebilmek için “kendinden” olanı dahi öldürüp, suçu diğerine atmaktan çekinmemiş katiller.

Tüm adayı kana bulamaya, kendini haklı çıkarmaya ve düşmanlar yaratmaya uğraşanlar çok değil üç yüze yakın “iki toplumlu” katillerle başarmışlar bunu, koskoca yada küçücük adamızda.

Günü gelmiş silahlar susmuş, herkes kendi yoluna gitmiş bir büyük savaşın sonunda. Ama düşmanlık ne bitmiş, ne gitmiş bazılarının kafasında.

“Spor dostluktur, centilmenliktir, barıştır” deseler de “Fair Play” ruhunu yazılarına meze yapsalar da beyinlerindeki düşmanlık hiç bitmemiş onların.

Onlar ki, diğerlerini “vatanı satacak hainler” diye fırsatını buldukça eleştirmişler, yazmışlar ve söylemişler ama vatanın parça parça satılma işini ya bizzat kendileri yapmışlar yada yapanları alkışlamışlar.

Bu yazılanların bu spor sayfasında yerine ne diye sorabilirsiniz. Evet yeri var. KOP, yani bizim de kuruluşunda emeğimizin geçtiği, terimizin olduğu, hatta şampiyonluklar yaşadığımız ve tüm dünya ile Türkiye’nin tanıdığı bir Futbol Federasyonu. Dünyayla futbolda bütünleşmenin tek adresi yani. Üye olursununuz, üyeliğinden faydalanıp dünyayla futbolda bütünleşirsiniz yada üye olmazsınız kendi liginizde kendi başınıza çalar söylerseniz. Bu sizin bileceğiniz iş!

Ama bunu siyaset, ihanet yada vatan edebiyatıyla bütünleştirip “spor yazarlığı” yapmanın alemi ne?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.