1. YAZARLAR

  2. Levent Özadam

  3. İkinci askerlik, Anayasa’ya da aykırı!
Levent Özadam

Levent Özadam

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

İkinci askerlik, Anayasa’ya da aykırı!

A+A-

Anayasamızın en önemli düzenlemelerinden biri olan 8. maddesinde “Eşitlik İlkesini” ihtiva etmektedir.

Anayasamızın eşitlik ilkesine göre “Herkes hiçbir ayrım gözetilmeksizin anayasa ve yasa önünde eşittir” denmektedir.

Yine Anayasamızın 10(2). maddesi de, devlete hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmayan sınırlandırmaları da ortadan kaldırma görevi bahşetmiştir. 

Ancak daha önce dile getirmemize rağmen Askerlik Yasası’ndaki ayrımcılık taşıyan önemli bir düzenleme halen yürürlükte kalmaya devam etmektedir.

Askerlik Yasası askeri alımlar yanında yurt dışında askerlik eğitimi yapan KKTC vatandaşlarının durumu da düzenlenmiş bulunmaktadır.

Ancak bu düzenleme ile KKTC vatandaşları arasında ciddi bir ayrımcılık yapıldığı görülmektedir, şöyle ki:Halen yıllardır Türkiye’de ikamet eden ve doğum yoluyla ( ana veya babasının Kıbrıslı olması nedeniyle ) KKTC vatandaşı olan yurttaşlarımız bulunmaktadır. Bunların büyük bir çoğunluğu Türkiye’de uzun yıllar ikamet etmeleri veya evlilik nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşlığını da almışlardır.

T.C vatandaşı olmaları ve orada hayatlarını sürdürmeleri nedeniyle bu kişiler Türkiye’de zorunlu askerlik hizmeti de yapmaktadırlar.

Kıbrıs asıllı olan bu gibi T.C vatandaşları KKTC’ye geldiklerinde burada da mecburi askerlik hizmetine alınmak durumunda kalmaktadırlar.

Yani bu kişiler hem Türkiye’de hem de KKTC’de çifte askerlik hizmeti yapmak zorunda bırakılmaktadırlar.

Bu olay dahi tek başına büyük bir adaletsizlik ve haksız mağduriyet yaratmaktadır.

Ekim 2011 ayı başında takriben 40 kişi ikinci kez askerlik hizmetine alınmak üzere beklemektedir.

Oysa ülkemizde ikamet, evlilik veya bir başka idari kararla sonradan KKTC vatandaşlığını alan T.C yurttaşları için yasal durum daha farklıdır.

Bu gibi KKTC vatandaşları özellikle bedelli haklarını da kullanarak Türkiye’de zorunlu askerlik hizmetlerini yerine getirmeleri halinde tekrardan KKTC’de askerlik yapmalarına gerek kalmamaktadır, çünkü Askerlik Yasası’nın Geçici  4(2) maddesi gereğince bu gibi kişiler KKTC’deki zorunlu askerlik yükümlülüğünden muaf tutulmaktadır.

Görüleceği üzere KKTC vatandaşları arasında ( Doğum yoluyla vatandaş olan Kıbrıs asıllılar ile idari kararla sonradan vatandaş olanlar arasında ) askerlik hizmetine alınma hususunda ciddi bir eşitsizlik ve yasal ayrıcalık bulunmaktadır.

Aslen Kıbrıslı olan yani doğumla KKTC vatandaşlığını kazanmış kişiler aleyhine uygulanan bu ayrımcılığa son vermek gerekir.

Bugün bu kanun maddesi nedeniyle birçok KKTC vatandaşı nitelikli ve kalifiye insan adaya temelli dönüş yapamamakta ya da ikinci kez askerlik yapmaktan ötürü ülkesine küserek adayı terk etmektedir.

Bu anomalinin ortadan kaldırılması göç eden beyinlerin de tekrar adaya geri gelmesinin yolunu açacaktır…”   

(Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi

 Av. Barış Mamalı

Başkan)   

 

Maaşlar ödendi, esnaf ortada kaldı!

Aralık maaşları ile 13’ncü maaşları kıt kanaat da ödemeyi başaran hükümet, bu kez de devletten alacağı olan çok sayıda işletmenin ödemelerini yapmayarak büyük bir kesimin mağdur olmasına neden oldu.

Aylardır alacaklı durumdaki yüzlerce işletme ve esnaf kesimi kendilerine yıl sonunda ödeme sözü verildiği halde son iki gündür gittikleri dairelerde önce maaşların ödeneceğini bu nedenle kendi ödemelerinin yeni yıla kaldığı cevabıyla karşılaştılar.

Dün görüştüğümüz çeşitli esnaf örgütleri devletin kendisini tamamen maaş ödemelerine endekslediğini ancak kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığı şikayet ettiler.

 

Usluer: 2012’de konuşacağım!

Milletvekili seçildikten sonra Meclis kürsüsünde hiç konuşma yapmayan vekiller arasında bulunan UBP İskele milletvekili Alirıza Usluer, yaptığımız yayınlar sonrasında bir açıklama yaparak 2012 yılında meclis kürsüsünden konuşma yapma sözü verdi.

Bu arada konuşan vekilleri de gördüklerini ve konuşmalarının ülke insanına bir şey kazandırmadığını iddia eden Usluer, kendisinin konuşmadığını ama bölge halkına çok şeyler kazandırdığını da ifade etti.

Alirazı Usluer, bölgeye 1.5 trilyon lira değerinde çok nadide bir okul kazandırdığını da belirtirken, hizmetlerinin yeni yılda artarak devam edeceğini kaydetti.

gunun-fotograf_.20111230001555.jpg

MESAJ KUTUSU

Sayın Aşkan İLGEN, devlet trilyonlarca lira vergi borcu olanların mahkemelere sevk edildiği ama her nedense mahkemelerin bu dosyaların üstüne bir türlü gitmediği iddia ediliyor. Devletin hukuk danışmanı olarak konuya duyarlılık göstermeniz bekleniyor.

Sayın Sami DİLEK, 13’ncü maaşı Rum kesiminde harcayan sekreterlerinizi tespit edip bir güzel haşladığını öğrendik. Ha keşke fazla ileri gitmeseydiniz. Sonuçta oradan alışveriş yapmak suç değil.

Sayın Turgay HİLMİ, sizi 2011 yılının en başarılı hayırseveri olarak ilan ediyorum. Ülkeye bu kadar yardım toplayan birisine ben hükümetin yerine olsam kocaman bir altın madalya takardım. Ama onlar hala maaş ödeme derdine düştüler değil mi?

Sayın Alirıza USLUER, mecliste konuşma yapmanıza ikna olmada biraz da olsun payımız olduysa ne mutlu bize. Yakında İskele gazetesi çıkıyor, oradaki yayınları bile meclise taşısanız büyük hizmet etmiş olursunuz.

Sayın Merih İZMİRLİOĞLU, ÖRP’de aradığınız bulamayınca rotayı CTP’ye çevirdiğinizi öğrendik. Bu arada DİSİ’den de aday olursanız şaşırmayacağız. Son aylarca çok sayıda DİSİ’den arkadaş edindiğiniz söyleniyor. Hadi bakalım hayırlısı.

Sayın Ozan CEYHUN, maşallah UBP’nin Almanya temsilcisi gibi çalışıyorsunuz. Bu hizmetlerden dolayı artık milletvekili adaylığınıza kesin gözüyle bakabilir miyiz?

Sayın Dr.Ahmet KÖYCEĞİZ, iki gündür tedavi ettiğiniz Vadili’den bir hastanız gösterdiğiniz ilgi ve alaka nedeniyle teşekkür mesajı göndermiş. Devlet hastanelerinden böyle memnuniyet belirten haberler gelince biz de inanılmaz mutlu oluyoruz.

Sayın Arda GÜNDÜZ, nihayet sizi de kandıran bir hatun çıkmış ve evlenme kararı almışsınız. 2012 yılı demek ki en çok sizin işinize yarayacak. Şimdiden mutluluklar dileriz. Gelin adayını ne kadar saklasanız da yakında bu sayfada resmini görürsünüz hiç merak etmeyin.

Sayın Anıl KAYA, biz de sizin yeni yılınızı kutlar çok daha başarılı nice seneler dileriz. Bu ülkede bir derneğin yapabileceğinin en iyisini yapıyorsunuz. Ancak yönetimden bazı arkadaşlarınızın kulağını çekmekte yarar var, damarıma basarlarsa bayram ağzımı açarım.

Sayın Mehmet ÇAKICI, meclisten çekilebileceğiniz yönündeki açıklamalarınıza çok sayıda destek mesajı geldi. Eğer bunu yeni yılın hemen başında yaparsanız, oylarınızı ikiye katlayacağınız düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Yine de dolduruşa gelmeyin deriz.

Sayın Gülin KÜÇÜK, bundan böyle İrsen beyle daha fazla ilgilenip uzun bir süre evden çıkmamasına dikkat etmelisiniz. Vitamin takviyesini de unutmayın, çünkü siyasette kazan yeni yılla birlikte başlıyor.

Sayın Mehmet Ali TALAT, onkoloji hastanesi için bağışladığınız gözlükten dolayı tebrik ederiz de, şimdi o gözlüğe kim kaç lira verir bilinmez. En iyisi birkaç dönüm de limonluk arazi bağışında bulunsaydınız, fena mı olurdu yani?

Sayın Münevver ATAKAN, yıllar sonra bir kez daha anne olmanın mutluluğunu yaşadığınız gözlemleniyor. Minik karan Remzi’ye bir ömür boyu sağlık ve mutluluklar dileriz. Bu arada üç taş yüzük halen gelmediyse söyleyin de operasyona başlayalım.

Sayın Güvenç CANTAŞ, hem yeni yıl hazırlığı hem torun bakımı hem de kurultay hazırlığı nedeniyle epey yoğun olduğunuz gözlemleniyor. Girne milletvekilliğinin de kesin olduğunu söylüyorlar doğru mu?

Sayın Güven ARIKLI, Sami Osmanlı ile bu kadar sıkı fıkı olduğunuza göre artık aktif siyasete de hazırlık yapmak gerek değil mi? Siz ne derseniz deyin biz yeni yılda yeni bir seçim ve yeni bir hükümet modeli bekliyoruz.

Sayın Deniz SERBEST, devlet memuru olduktan sonra bütün verimliliğiniz gitti ve yerine sakin ve sessiz bir hayat geldi. Sizin de vekil adaylığında gözünüz olduğu ama bir türlü cesaret edemediğiniz söyleniyor. Bölgenizde kurt çok aman yem olmayın.

Sayın Sait ERKMEN, şirketin nerde bir etkinliği varsa orada gözükmeniz ve canla başla çalışmanız şirket yöneticilerinin gözünden kaçmıyor. Yeni yılda iyi bir terfi gelirse sakın şaşırmayın.

Sayın Asım AKANSOY, CTP piyangosunun çekiliş organizasyonunda muhabirler ateş püskürüyor. Saat konusunda biraz daha hassas olmanız isteniyor. Bizden iletmesi.

Sayın Mehmet ÇAĞLAR, elime bir KADEM anketi ulaştı, bölge halkı sizi daha fazla aralarında görmek istiyormuş. Yakında anket sonuçlarını yayınlayacağım.

Sayın Serap TURAN, yeni yılda artık sizden de nikah masasına oturmanızı bekliyoruz. Damat adayı nazlanırsa söyleyin her türlü baskı ve tehditle nikah masasına adam oturtulur. Nişanlınızla birlikte mutlu yıllar dileriz.   

 

Günün Fıkrası : İnat

Bir gün üç arkadaş birbirlerine ne kadar inatçı olduklarını ispatlamaya çalışıyorlar ve herkes en çok inat ettiği anısını anlatıyormuş.

Birinci inatçı anlatmaya başlamış:

- “Bir gün evi telefonla aradım, hanım alo demedi, ben de cevap vermedim, telefon sabaha kadar açık kaldı” demiş.

İkinci inatçı, “O da bir şey mi?

- “Ben bir gün eve geldim, kapıyı çaldım, hanım kimsin demedi, ben de kim olduğumu söylemedim, sabaha kadar kapının önünde yattım.”

Üçüncü inatçı, “O da bir şey mi” demiş?

Biz evlendiğimizde karım bana dokunmadı diye ben de ona dokunmadım ve hala daha da dokunmuyorum” demiş.

İki inatçı birden;

- “Olur mu yahu sizin iki tane çocuğunuz var” demişler. İnatçı;
- “İnat ettim onları da sormadım” demiş.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.