1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. İlk evcilleştiren hayvanın hangisi olduğunu biliyor musunuz?
İlk evcilleştiren hayvanın hangisi olduğunu biliyor musunuz?

İlk evcilleştiren hayvanın hangisi olduğunu biliyor musunuz?

Sizce ilk ehlileştirilen hayvan hangisidir?

A+A-

İlk ehlileştirilen hayvan hangisidir?

a.Koyun
b. Domuz
c. Ren geyiği
d. At
e. Köpek

14.0 yıl kadar önce paleolitik avcıtoplayıcılar, şu anda Rusya/Moğolistan sınırının bulunduğu yerlerde, kendi göçebe gruplarından çok uzaktaki ren geyiklerini ayartmayı ve kendilerine küçük bir sürü yaratmak için bu geyikleri çiftleştirmeyi öğrendiler.

Ren geyikleri, tıpkı köşebaşiarındaki dükkanlar gibi, et, süt ve kürk' sağlarlardı. Bu insanlar aynı zamanda ren geyiklerini ehlileştirmede yardımcı olmaları için köpek de eğitmiş olabilirler.

Günümüzde üç milyon civarında ehli ren geyiği vardır ve bunların çoğu İsveç, Norveç, Finlandiya ve Rusya topraklarına yayılmış Laponya’da toplanmıştır.

Geyikleri besleyen Laponlar kendilerine Sami adım verirler. Sami kelimesinin eski İsveççede “serseri” anlamına geldiğini bilmiyor olabilirler.

Ren geyiğine Kuzey Amerika’da “Caribou” adı verilir. Bu kelime doğu Kanada dili Mi’Maq’te (Micmac) “kazan kişi” anlamına gelen xalibü'dan gelir. Ren geyikleri/cariboular, altındaki likenlere ulaşana kadar karı kazmak için geniş ayakla¬rını kullanırlar. Ren geyikleri besinlerinin üçte ikisini likenlerden sağlar.

Ren geyikleri göçmendir ve yılda 4800 km yol katederler (bu mesafe memeliler için bir rekordur). Aynı zamanda hızlıdırlar da; karada saatte 77 km, suda 9,6 km hıza ulaşabilirler. Göç eden bir geyik sürüsü, ayaklarındaki tıkırdayan bir tendondan dolayı kastanyet gösterisi gibi ses çıkarır.
İşte bazı önemli hayvanların yaklaşık ehlileştirilme tarihleri:

Sığır (Güneybatı Asya, Hindistan, K. Afrika)

Ren geyiği

Köpek (Avrasya, Kuzey Amerika) Koyun (Güneybatı Asya)

Domuz (Güneybatı Asya, Çin) yaklaşık MÖ 12.000 yaklaşık MÖ 12.000

Mö 8000 Mö 8000 MÖ 6000 

Ehlileştirme evcilleştirmeden farklıdır; seçici çiftleştirmeyi kasteder. Filler ehlileştirilebilir fakat evcilleştirilemez

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.