1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. “İngiliz üs komutanının bakan kadar yetkisi var”
“İngiliz üs komutanının bakan kadar yetkisi var”

“İngiliz üs komutanının bakan kadar yetkisi var”

İngiliz üs komutanının, üs bölgeleri içerisinde bulunan 12 köyün şehircilik geliştirme bölgelerinin belirlenmesinde Rum yönetimi bakanınınkine eş yetkiye sahip olduğu haber verildi.

A+A-

İngiliz üs komutanının, üs bölgeleri içerisinde bulunan 12 köyün şehircilik geliştirme bölgelerinin belirlenmesinde Rum yönetimi bakanınınkine eş yetkiye sahip olduğu haber verildi.

Fileleftheros “Üs Komutanına Bakanla Eş Yetki... Politika Beyanı Yapılacak ve Son Sözü O Söyleyecek” başlıklı haberinde, Rum Meclisi Göçmenler Komitesi’nin dünkü toplantısında, üs bölgeleri içerisindeki araziler hakkında hazırlanmakta olan “Politika Beyanı” ile ilgili belgenin ele alındığını yazdı.

Habere göre dünkü toplantıda, Politika Bayanı’nın Rum tarafında yürürlükteki kurallara göre belirleneceği ancak son sözü söyleme yetkisinin İngiliz üs komutanında olacağı vurgulandı.

“Anlaşıldığı üzere İngiliz üs komutanı her seferinde izlenecek prosedürü alaşağı etme yetkisine sahiptir” vurgusunu yapan gazete Göçmenler Komitesi’ne Rum Şehircilik Dairesi tarafından sunulan belgenin bir yerinde “Beyanın onaylanması ve yayınlanması İngiliz Üs komutanı tarafından yapılacak” denilirken başka bir yerinde “Üs komutanı (Şehircilik) planın onaylanması yetkisinde de belirleyicilik rolü var” deniliyor.

Gazete konunun arazilerinin bir bölümü ara bölge ve İngiliz üs sınırları içerisinde bulunan “Lisi” (Akdoğan) ve “Kondea” (Türkmenköy) kökenli Rumların bu arazilerini ekip-biçme talepleri nedeniyle gündeme geldiğini belirtti.

Habere göre Komite toplantısında, İngiliz üs bölgesi içerisinde yaklaşık 3 bin kilometrekare (2 bin 230 dönüm/ 346 parsel) toprakları olduğunu söylendi. Bu alanın 79 bin metrekarelik bölümünün Türkmenköy’e ait olduğu, bölgedeki devlete ait araziye de İngiliz ordusunun antenlerinin konuşlandırıldığı belirtildi.

Gazete, Rum çiftçilerin 1996’da bahse konu bölgedeki tarlalarını ekip-biçmek istediklerini ancak Beyarmudu’nda sakin Kıbrıslı Türklerin itirazı üzerine Üs yetkililerinin Rum çiftçilere, güvenliklerini sağlayamayacağını açıkça ilettiğini hatırlattı.

İNGİLTERE’YLE OCAK 2014’TE İMZALANAN ANLAŞMA UYARINCA ÜS BÖLGELERİ İÇERİSİNDE YERLEŞİM VE DİĞER İNKİŞAF PROSEDÜRLERİ 2016 BAŞLARINDA TAMAMLANACAK

Simerini “İngiliz Üsleri İçinde İnkişaf” başlıklı haberinde Rum yönetimi ile İngiltere arasında Ocak 2014’te imzalanan anlaşma uyarınca İngiliz Üsleri içerisinde bulunan toprağın yerleşim ve diğer inkişafa açılabilmesi için gereken prosedürün (şehircilikle ilgili politika beyanı) 2016 başlarına kadar tamamlanacağını bildirdi.

Habere göre Rum Meclisi Göçmenler Komitesi’nin dünkü toplantısında üsler bölgesinde toprağı bulunan ve üsler içerisindeki inkişaf politikası değişikliğinden etkilenecek “Lisi ve Kondea yerel planlarının” hızlandırılması gerektiğine işaret edildi.

Komite Başkanı Skevi Kukuma “Lisi Belediyesi”nin 3 bin kilometrekare, Kondea Muhtarlığı’nın ise 59 dönüm arazisinin” üs bölgesi içerisinde bulunduğunu savundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.