1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiltere'de Yahudi karşıtı olaylarda artış
İngiltere'de Yahudi karşıtı olaylarda artış

İngiltere'de Yahudi karşıtı olaylarda artış

İngiltere'de geçen yıl Yahudi toplumunu hedef alan eylemlerin, bir önceki yıla oranla iki kat arttığı bildirildi.

A+A-

Birleşik Krallıktaki Yahudi toplumuna güvenlik alanında destek veren ve ülke genelinde Yahudi karşıtı eylemleri inceleyen "Community Security Trust" (CST), 2013'te İngiltere'de Yahudi karşıtı 535 olay yaşanırken bu rakamın 2014'te bin 168'e yükseldiğini açıkladı.

Ülkedeki antisemitik eylemleri 1984 yılından bu yana kayıt altına alan CST, Yahudi karşıtı olaylarla ilgili hazırladığı yıllık raporunda, antisemitik eylemlerin şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştığının altını çizdi.

Sadece temmuz ayında 314 olayın kayıt altına alındığını belirten CST, Yahudi karşıtı eylemlerdeki artışın yaz aylarında İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalarla ilişkili olduğuna işaret etti. CST, kayıt altına alınan olaylarda nefret suçu işleyenlerin neredeyse yarısının Gazze veya Filistin'e gönderme yaptığını kaydetti.

CST, Yahudi karşıtı olayların geçen yıl başkent Londra'da yüzde 137, Yahudi toplumun yoğun olarak yaşadığı Manchester'da da yüzde 79 oranında arttığını söyledi. Kayıt altına alınan olayların büyük bir kısmının kamuya açık yerlerde yaşandığına dikkati çeken CST, Yahudi vatandaşların hem sözel hem de fiziksel saldırıya maruz kaldığını vurguladı.

"ENDİŞE VERİCİ"

İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, CST raporunun "son derece edişe verici olduğunu" belirterek hükümetin antisemitizm sorunuyla ilgili polis ve Yahudi toplumun liderleriyle ortak çalışma yaptığını anımsattı.

İngiltere'de geçen ay 2 bin 200 İngiliz Yahudi'nin katılımıyla düzenlenen anket de katılımcıların yüzde 45'inin artan Yahudi düşmanlığı sebebiyle İngiltere'de, yüzde 58'inin Avrupa'da gelecekten endişe duyduğunu ortaya çıkarmıştı.

Fransa'yı sarsan terör saldırılarının ardından İngiltere'deki Yahudi toplumunun güvenliğinden endişe duyan İngiliz polisi, ülke genelinde Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki güvenlik önlemlerini artırma kararı aldığını açıklamıştı.

Birleşik Krallıkta Yahudi toplumunun 269 bin üyesi bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.