1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İngiltere’deki Kıbrıslı Türk işadamları bir araya geldi
İngiltere’deki Kıbrıslı Türk işadamları bir araya geldi

İngiltere’deki Kıbrıslı Türk işadamları bir araya geldi

İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası’na bağlı işadamları Londra’da Grand Palace’da düzenlenen kokteylde bir araya geldi.

A+A-

İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası (CTCC) Yönetim Kurulu, Londra’da düzenlediği kokteylde İngiltere’deki Türk işadamlarını bir araya getirdi. LondraGrand Palace’ta düzenlenen kokteylde Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Dr. Muhammet Yaşaratabir konuşma yaptı.

Yönetim Kurulu üyeleri; Vatan Catering Direktörü Tuncel Nalbantoğlu, The Eden Valley Direktörü Ahmet Durmuş, Alton &Co Direktörü Altan Kemal, UKAY Catering Direktörü Işık Vedat, Coversure Sigorta Şirketi Direktörü Mehmet Mimoğlu, NYO Muhasebe Şirketi Direktörü Niyazi Öztoprak, Kazan Restoran Direktörü Levent Hassan, Oxford Brookes Üniversitesi Strateji ve Girişimcilik Profesörü Levent Altınay ve Hutchins&CoSolicitorsDirektörü Aliosman Halil’in ve İngiltere’de iş hayatında bulunan insanların katıldığı kokteylde, Ticaret Odasının önümüzdeki yıllardaki faaliyetleri ve ileriye dönük yeni projeleriyle ilgili bilgiler verildi.-

“Biz İngiltere'de Kıbrıslı Türk iş adamlarıyız"

İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Dr. Muhammet Yaşaratakokteylde yaptığı konuşmasında, öncelikle Kıbrıs Türk işadamı liderlerini böyle bir gecede görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Yaşarata, İngiltere gibi bir yerde iş sahibi olmanın önemine işaret ederek, İngiltere'deki Kıbrıslı Türk işadamlarını işlerini büyütmek için ortaya koydukları çabalarından dolayı kutlayarak, İngiliz Majeste Hükümetinin kurumlarında şirketlerinin göstermiş olduğu başarı profilinden dolayı Kıbrıslı Türk iş adamlarına minnettar olduğunu dile getirdi. Yaşarata, "Bir şeyi unutmamalıyız. Biz burada Kıbrıslı Türk iş adamlarıyız" dedi.

20150930_195005.jpg

"Ciro 5 milyar pound'un üzerinde"

Yaşarata, İngiltere'deki Kıbrıslı Türk muhasebeciler arasında yaptıkları çalışmada, İngiltere'deki Kıbrıslı Türk işletmelerinin yaptığı yıllık cironun 5 milyar poundun üzerinde olduğuna dikkat çekerek, "Böyle bir ciro Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bir yıl içerisinde toplamda yapmış olduğu gayrisafi milli hasıladan daha fazladır" dedi. Yaşarata, ayrıca edindikleri bilgiye göre İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı Türk nüfusunun 300 bine yaklaştığını ifade etti.

Yaşarata konuşmasına şöyle devam etti:

"Kıbrıslı Türkler İngiltere'de 100 bin eve sahipseler, İngiltere'de ortalama ev fiyatlarının 500 bin pound olduğu düşünülürse, burada Kıbrıslı Türklere ait 50 milyar pound civarında bir varlığın olduğu anlaşılmaktadır. Gelinen aşamada hem buradaki Kıbrıslı Türklerin mal varlıkları hem de iş insanlarımızın yarattığı kapital dikkate alındığında İngiltere'deki varlığımızın çok önemli bir konuma geldiği görülebilecektir.”

"Kıbrıslı Türkler için İngiltere'de iş yapmak önemlidir"

İş hayatlarındaki başarıların devam edebilmesi için, kazandıkları deneyim ve fikirleri bir araya getirerek birleştirmeleri gerektiğini söyleyen Yaşarata, iş adamlarının bir birleriyle yakınlaşarak, birlik içerisinde hareket etmelerinin önemine değindi. Yaşarata, İngiltere'deki Kıbrıs Türk işletmelerinin daha da yakınlaşarak başarıya ulaştığı zaman Kıbrıs Türk toplumunun İngiltere'de ve dünyada daha da etkinleşip, zenginleşeceğini söyledi.

Yaşarata, girişimcilik, yaratıcılık ve yenilikçiliğin yanında, toplum ruhunun başarılarını artıracağına vurgu yaparak, "Kıbrıslı Türkler için İngiltere'de iş yapmak önemlidir. Dolayısıyla, Kıbrıslı Türkler için iş hayatı Kıbrıs Türk toplumunu İngiltere'de hayata bağlayan en önemli unsurdur" dedi.

"Değişime ayak uydurabilmek için rekabetçi olmalı"

Yaşarata, Ticaret Odası olarak, İngiltere'deki Kıbrıs Türk toplumunu, özellikle futbol gibi sportif, ayrıca sosyal ve kültürel aktivitelerde maddi ve manevi olarak desteklediklerini belirtti. Aynı zamanda, Lordlar Kamarası'nda ve İngiltere meclisindeki toplantılara da katılarak Kıbrıslı Türklerin sesini duyurmaya çalıştıklarını anlatan Yaşarata, toplum olarak bu platformda da tanınmak ve saygı görmek için çalışmaları olduğunu kaydetti.

Yaşarata, iş adamları olarak gerek İngiltere'de gerekse dünyada devamlı olarak bir değişimle karşı karşıya kaldıklarını vurgulayarak, İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası üyelerinin bu global değişime ayak uydurması için rekabetçi olması gerektiğini anlattı.

20150930_192653.jpg

"Bir birimize kenetlenelim"

Yaşarata konuşmasında iş adamlarına şu çağrıda bulundu:

"Bir birimize kenetlenelim, yakınlaşalım. Aynı yolda yürürken bir birbirimize yardım edelim. İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın temel amacı Kıbrıs Türk işletmecilerini birleştirmek ve işlerini daha iyi noktalara getirmeleri için işletmeler arasında iletişim ağı kurmaktır. Bu, bizlere düşük maliyetlerde pazarlama, satış fırsatları sağlarken, birbirimizle iletişim içinde olmamızı sağlayacak, işlerimizi kolaylaştıracaktır"

İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın faaliyetleri hakkında da bilgi veren Yaşarata, üyelerini desteklemek için operasyonlarını tamamen değiştirdiklerini, üyelerine para ve zaman kazandırmak için üye ağı (memberzone) oluşturduklarını ifade etti.

"Dünyada büyük küçüğü değil hızlı yavaşı yenecek”

Yaşarata, insan ve bilgi teknolojilerinin hızla geliştiğine işaret ederek,  Gartner Araştırma Şirketi'nin yaptığı araştırmalara göre, internette yılda 4.6 milyar hareket olduğunu, 2014'ten 2015'e bu hareketlerde %30 artış meydana geldiğini,  2020'de internetteki hareketlerin 25 milyara çıkacağının öngörüldüğünü söyledi.

İşletmelerin başarısında internetin önemine dikkat çeken Yaşarata, internetin her anlamda hayatımıza girdiğini, daha da gireceğini söyledi. İnternette yapılan işlemlerin toplamda yapılan servis harcamalarının 2015’te 69.5 milyar dolardan 2020'de 263 milyar dolara çıkacağını ifade etti. Tüm işletmelerin stratejilerini, web sayfası, ICloud, sosyal medya ve enformasyon teknolojileriyle dijital ortama taşıması gerektiğine vurgu yapan Yaşarata, dünyaya dijital bağlanmayan işletmelerin artık hayatta kalamayacağını söyledi.

Yaşarata, Ticaret Odası'nın işletmeleri dijital dünyaya adapte edebilmek için çalışma yapacağını anlattı. Ticaret Odası'nın web sayfasında yapacakları yeniliklerden de bahsederek, "Artık dünyada büyük küçüğü değil, hızlı olan yavaşı yenecek" şeklinde konuştu.

“Toplum olarak bir araya gelerek geleceği kazanabiliriz”

“Birbirinize yardım ederseniz istediğiniz şeyleri elde edersiniz. Bu bir rüya değil, birlik olduğumuzda başarıyı elde edebiliriz” diyen Yaşarata, vatansever ruhu, karşılıklı saygı ve anlayışı, ortak yükümlülüklerinin, Kıbrıslı Türkleri başarıya taşıyacağını ifade ederek konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Güveniyorum ki, tarihin derinliklerine baktığımız zaman; bir araya gelmemiz, birlikte hareket etmemiz, değişen ekonomide uyum içerisinde hareket etmemiz bizleri başarıya götürecek...Toplum olarak bir araya gelerek geleceği kazanabiliriz. Bu akşama katılan herkese teşekkür etmek istiyorum. Siz iş liderleri; vizyonunuz, bilginiz, deneyiminiz ve becerinizle bizlere gelecekte yolumuzu açacaksınız. Siz yarınlarımızın en büyük varlığısınız. Sizlerin yardımı olmadan birşey başarmamız imkansızdır”

20150930_194328.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.