1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "İngiltere'nin AB'den çıkma süreci bir an önce başlatılmalı"
"İngiltere'nin AB'den çıkma süreci bir an önce başlatılmalı"

"İngiltere'nin AB'den çıkma süreci bir an önce başlatılmalı"

Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelen AB'nin kurucu 6 ülkesinin dışişleri bakanları, İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkma sürecinin bir an önce başlatılmasını istedi.

A+A-

Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelen AB'nin kurucu 6 ülkesinin dışişleri bakanları, İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkma sürecinin bir an önce başlatılmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn İngiltere’nin AB’den ayrılmasının sonuçlarını görüşmek için Almanya Dışişleri Bakanlığının Berlin'deki konuk evi Villa Borsig'de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Steinmeier, İngiltere'de referandumda çıkan sonuca saygı gösterdiklerini ve bu sonuçtan sonra bu ülkenin kendi iç işleriyle ilgilenmesini de anladıklarını belirtti.

Ancak İngiltere’deki sonuçtan sonra bu ülkenin AB'den çıkması için Avrupa Sözleşmesi'nde yer alan 50. maddeyi uygulamaya koyarak müzakerelere başlanması gerektiğini ifade eden Steinmeier, "Bu süreç çıkmaza girmeden, bir an önce başlanmalı." dedi.

Steinmeier, toplantıda Avrupa ülkelerini bir arada tutulması yönünde bir irade beyanında bulunduklarını ifade ederek, bunun ortak bir görev olduğunu kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault da İngiliz halkının açık bir şekilde tutumunu ortaya koyduğunu belirterek, "(İngiltere Başbakanı) Cameron sorumluluğu aldı ve bu sorumluluğu şimdi üstlenmeli, sonuçlarına katlanmalı. Bu sonuçları kendisi de beklemiyordu.” şeklinde konuştu.

Söz konusu 50. maddenin hızlı bir şekilde uygulanmasını isteyen Ayrault, "Şimdi güvensizliğin olduğu bir dönemin başlamasına izin veremeyiz." ifadesini kullandı.

Sonucun bir an önce uygulanmaması durumunda ekonomik, siyasi ve mali sonuçları beraberinde getireceğini vurgulayan Ayrault, üzülmelerine rağmen İngiltere’deki sonuca saygı duyduklarını ancak diğer 27 ülkeye de saygı duyulması gerektiğini kaydetti.

Ayrault, AB’nin kuruluş ruhunu hatırlatarak, AB'nin değerlerine dönmesi gerektiğini ifade etti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn da referandumda İngilizlerin AB'den ayrılma kararı aldıklarını anımsatarak, bunun uygulanması gerektiğini söyledi.

İngiltere'nin üyelikten ayrılaması yönünde sürecinin başlatılmasını isteyen Asselborn, "Bu olmazsa 4 ay, belki daha uzun bir süre güvensizlik olur." dedi.

Söz konusu 50. maddenin yürürlüğe konması konusunda bir oylamanın olmamasını ümit ettiğini belirten Asselborn, "Bu AB'ye ve İngiltere'ye uymaz. Burada açık olunması lazım. Halk konuştu ve bizim bu kararı uygulamamız gerekir." şeklinde konuştu.

İtalya Dışişleri Bakanı Gentiloni de AB'nin 27 üye ülke 440 milyonluk nüfusuyla devam edeceğini belirtirken, bir soru üzerine ayrılık sürecinin uzamaması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

"Birlikten ayrılmayı belirleyen kurallar var. Kim ayrılmaya karar verdiyse, bu mekanizmayı bir an önce çalıştırmalı. AB’nin, İngiltere’nin kendi iç dinamikleri için aylarca rehin edilmesine izin veremeyiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.