1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. İran’dan bir heyet Kayıp Şahıslar Komitesi’nden bilgiler alıyor
İran’dan bir heyet Kayıp Şahıslar Komitesi’nden bilgiler alıyor

İran’dan bir heyet Kayıp Şahıslar Komitesi’nden bilgiler alıyor

İran’dan bir heyetin Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazılar ve kimlik tespitlerinde izlediği prosedürle ilgili bilgiler almak için Kıbrıs’a üç günlük ziyarette bulunduğunu haber verildi.

A+A-

İran’dan bir heyetin Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazılar ve kimlik tespitlerinde izlediği prosedürle ilgili bilgiler almak için Kıbrıs’a üç günlük ziyarette bulunduğunu haber verildi.

Fileleftheros gazetesi Pazartesi günü adaya gelen heyette İran Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları, Tahran’daki Genetik Enstitüsü ve Kızılhaç yetkililerinn yer aldığını belirtti.

Habere göre Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslı Rum Üye Nestoras Nestoros, İranlıların Kızılhaç aracılığıyla, Komite modelinin nasıl işlediğini yakından görmek için Kıbrıs’a gelmek istediklerini söyledi.

Heyetin, kazı alanları ve antropoloji laboratuarını ziyaret ettiğini, ayrıca sunumlarda hazır bulunduğunu ifade eden Nestoros, heyete, kendilerine başka yardımlarda da bulunabileceklerini söylediklerini belirtti.

Nestoros, Irak’tan adaya gelen personele eğitim verdiklerini de anımsattı.

KAZILAR

Nestoros Kuzey ve Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen kazılara da değindi. Yunan Alayı (ELDİK) kışlasındaki kazıların tamamlandığını ve üç kişiye ait kemiklerin bulunduğunu ifade eden Nestoros, Lapta’daki kazıların da sürdüğünü, ancak şimdiye kadar herhangi bir kemik bulunmadığını belirtti.

Haravgi gazetesine göre Nestoros, Temmuz 1974’te Yunanistan’ın gönderdiği komandoları taşıyan ve Rumların açtığı ateş sonucunda düşen askeri nakliye uçağı Noratlas’ın enkazının bulunması için yapılacak kazıların Ağustos ayı ortalarında başlayacağından söz etti.

GİRİTLİ KOMANDOLAR İÇİN KAZILAR

Fileleftheros gazetesi ise 20 Temmuz tarihinde Girit’ten havalanan ve iletişimsizlik nedeniyle Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) tarafından vurulan uçaktaki Giritli komandolardan bazılarının Lakatamia askeri mezarlığında gömülü olup olmadıklarının saptanması amacıyla Pazartesi günü burada kazı yapılmasına başlanacağını yazdı.

Uçağın düşmesi sonucunda 27 komando ve 4 mürettebatın hayatını kaybettiğini, bir komandonun ise uçaktan atlayarak kırıklar içerisinde bulunduğunu anımsatan gazete, Rum Yönetimi’nin, düşen uçaktakilerin Lakatamya askeri mezarlığına gömülü olabileceğine dair bilgileri değerlendirerek kazı başlatma kararı aldığını belirtti.

Gazete kazıların Rum Hükümeti’nin sorunluluğu altında olduğunu ve Kayıp Şahıslar Komitesi’yle bir ilgisinin olmadığını da aktardı.

GÜNEY KIBRIS’A KARŞI AÇILAN DAVANIN GÖRÜLMESİNE BAŞLANDI

Öte yandan Fileleftheros gazetesi bir başka haberinde Loizu Hacıgeorgiu ve Yorgos Hacıgeorgiu adlarında iki kayıpları (baba-oğul) olan bir Rum ailenin, Güney Kıbrıs’a karşı kayıplarıyla ilgili bazı icraatları konusunda açtığı davanın 6 yılın ardından dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görülmesine başlandığını yazdı.

Habere göre olaylar sırasında “Strongilos”ta (Turunçlu) kalan davacı aile, Rum makamlarının, kayıplar konusunda gerekeni yapmadığını savunuyor ve yakınlarını kaçıran Kıbrıslı Türklerin adalet önüne çıkarılmasını istiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.