1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. İslam kültürel mirasları için ödenek ayrıldı
İslam kültürel mirasları için ödenek ayrıldı

İslam kültürel mirasları için ödenek ayrıldı

Güney Kıbrıs’ta bulunan İslam kültürel miraslarının restorasyon ve bakımlarının devamı için 450 bin Euro ödenek ayrıldı.

A+A-

Güney Kıbrıs’ta bulunan İslam kültürel miraslarının restorasyon ve bakımlarının devamı için 450 bin Euro ödenek ayrıldı.

Haravgi ve diğer gazeteler, Rum Meclisi Göçmenler Komitesi’nin, Güney Kıbrıs’ta bulunan İslam kültür mirasına ait binaların restorasyon ve bakımı için, “Kıbrıs Türk Malları Vasiliği” bütçesinden 450 bin Euro ödenek ayrıldığını yazdı.

Gazete, Komitedeki toplantıda, söz konusu ödeneğin ayrılması için KKTC’deki kilise ve diğer kültürel miras binalarıyla Güney Kıbrıs’taki İslam kültür mirasına ait binaların durumlarını karşılaştıran broşürlerin hazırlanması şartının ortaya konduğunu belirtirken, komitedeki toplantının daha sonra Rum İçişleri Bakanlığı’nda yapılan başka bir toplantıyla sürdüğünü aktardı.

Habere göre Komite Başkanı Skevi Kukuma yaptığı açıklamada, ödeneğin ayrılmasıyla birlikte İslam kültürüne ait binaların bakım ve onarımlarının süreceğini, ayrıca başka ödeneklerden yapılacak tasarruflarla KKTC’deki kiliselerin durumunu ortaya koyan bir broşür hazırlanacağı taahhüdünün verildiğini vurguladı.

DİSİ Milletvekili Kiriakos Haciyannis ise, göçmenler komitesinin broşür basılması talebinin olumlu karşılanması göz önüne alındığında, İslam kültürel mirası için ödeneğin serbest bırakılmasına itirazlar olmadığını belirtirken, Rum hükümetinin KKTC’deki dini kültürel miras için tek kuruşluk ödenek ayırmadığını ifade etti.

Haciyannis, 2016 bütçesinde ayrılacak ödeneğin KKTC’deki Rum Ortodoks kültürel mirası için yüzde 80, Güney Kıbrıs’taki İslam kültürel mirası için ise yüzde 20 oranında olması gerektiğini de savundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.