1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. İşte Rumların Güzelyurt ısrarının sebebi
İşte Rumların Güzelyurt ısrarının sebebi

İşte Rumların Güzelyurt ısrarının sebebi

Fileleftheros, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Güzelyurt Rum idaresine verilmeden çözüm planına varılması söz konusu değildir” sözünün perde gerisiyle ilgili bir habere yer verdi.

A+A-

Fileleftheros, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Güzelyurt Rum idaresine verilmeden çözüm planına varılması söz konusu değildir” sözünün perde gerisiyle ilgili bir habere yer verdi.

Gazete “Omorfo’yla (Güzelyurt) İlgili Büyük Bahis” başlıklı haberinde, Güzelyurt’un Rum idaresine verilmesi” ısrarının, Rum tarafınca ortaya konulan iki gerekçeden farklı ve kıyı şeridiyle alakalı olduğunu kaydetti.

Habere göre Rum tarafı, KKTC-Güney Kıbrıs sınırına komşu olan Güzelyurt’un verilmesinin önemli sayıda Rum’un Rum idaresi altında geri dönmesine olanak tanıyacağı ve çözümün maliyetini, sürdürülebilirliğini ortadan kaldıracak kadar yükseltmeyeceği gerekçelerini ortaya koyuyor.

Gazete, Güzelyurt başlığının geniş boyutları olduğunu, bu nedenle hem müzakereler, hem de çözüm planının varacağı sonuç açısından düğüm noktası addedildiğine dikkat çekti, Annan Planı’nda Güzelyurt’un sadece meskûn bölgelerinin Rumlara verilmesi üzerinde durulduğuna işaret ederek özetle şunları yazdı:

“Bu, Omorfo’nun Kıbrıs Rum idaresinde olduğu, diğer bütün çevresinin –Omorfoluların mülkleri de dâhil- Kıbrıs Türk idaresinde kaldığı bir cep oluşturuyordu. Diğer bir önemli parametre de Omorfo kıyı şeridinin Kıbrıs Türk idaresinde kalarak, kıyıların denetiminde yüzde 43’ü Rum - yüzde 57’si Türk- şeklinde haksız bir denge oluşturuyordu. Dolayısıyla Omorfo’nun, körfez kıyıları da dâhil iadesi, Kıbrıs kıyılarının denetimi konusundaki olguları dengeleyecek.”

Gazete sözde “Omorfo Belediye Başkanı” Haralambos Pittas’ın konuyla ilgili şu açıklamasını da okurlarına aktardı:

“Bugün, toprak konusunda gerek Başkan Anastaiadis’ten aldığımız, gerek gayrı resmi edindiğimiz bilgilerden Omorfo’nun, Sirianohori (Yayla) kıyılarına kadar iadesi isteniyor. Sürdürülebilir olabilmesi için Omorfo’nun bu şekilde iade edilmesi gerekiyor. Başkan bize her zaman, bu konunun kendisi için prensip meselesi olduğu için kendisine güvenmemiz gerektiğini söylüyor.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.