1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İşte TC’den gelen yetkililerin günlük harcırahı
İşte TC’den gelen yetkililerin günlük harcırahı

İşte TC’den gelen yetkililerin günlük harcırahı

Gidiş ve dönüşleri ile geçici görevlendirme süreleri için verilecek gündelik miktarlarını belirledi.

A+A-

Bakanlar Kurulu, bu yıl KKTC’ye sürekli veya geçici görevle gönderilenlerin, gidiş ve dönüşleri ile geçici görevlendirme süreleri için verilecek gündelik miktarlarını belirledi.

TC Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu Kararına göre, KKTC’ye yapılacak yolculuklarda TBMM Başkanı ve Başbakan 174,35 lira, Anayasa Mahkemesi Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakanlık Müsteşarı, bakanlar, milletvekilleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, orgeneral ve oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay ve Uyuşmazlık Mahkemesi başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Genel Sekreterleri 140,50 lira gündelik alacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı, bakanlık müsteşarları, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri, Başbakanlığa bağlı müsteşarlar, korgeneral ve koramiraller, Diyanet İşleri Başkanı, Başbakan Başmüşaviri, merkezde sürekli görevle bulunanlar dışındaki büyükelçiler, 122,45 lira,  memur ve hizmetlilerden 1. derecede bulunanlara 104,98 lira, 2-4 derecede yer alanlara 87,47 lira, 5-15 derecede bulunanlara da 70,01 lira gündelik verilecek.

YURTDIŞI GÜNDELİKLERİ

Yurtdışına yapılacak yolculuk ve ikametlerde verilecek gündeliklerin yabancı para cinsinden miktarları da ülkelere göre belirlendi.

Buna göre, örneğin ABD için hükümeti temsilen kararname ile görevlendirilen heyet üyelerinden TBMM Başkanı ve Başbakan 220 dolar, 1-4 derecede olanlar 110 dolar, 5-15 derecede bulunanlar ise 93 dolar gündelik alacak.

Bu rakamlar Almanya için ise sırasıyla 198 avro, 99 avro ve 83 avro olarak uygulanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.