1. YAZARLAR

  2. Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

  3. İyi Bayramlar Dilerim…
Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Bana Sorarsanız...
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Bayramlar Dilerim…

A+A-

Bayramlarda bayrama özel yazılar yazılır. Nerde o eski bayramlar diye  başlayan, eskiyi anan ve eskinin özlemini taşıyan. Benim geçmişimde çok fazla bayram bulunmasa da sanırım hepimizin hayatında o eski bayramları anlatabilecek, hatırlatabilecek büyüklerimiz vardır. O ünlü eski bayramları bilmem ama son yirmi yılda gördüğüm ve yaşadığım bayramlara da haksızlık etmek istemem. Nedendir bilinmez ama toplumlarda geçmişe dönüş isteği artarak devam etmektedir.

Sevginin ve saygının olduğu, düşünce özgürlüklerine ve insan haklarına saygılı toplumlar mutlu toplumlardır. “Mutlu” toplumlar kavramını teorik bir alt yapıya bağlı kalarak kullanmadım. Gerçekten “mutlu” demek istedim. Kendi ile barışık, diğer toplumlarla barışık, dünyaya pembe gözlükle bakmasa da en azından sevgi ile bakan bir toplum olmak önemlidir. Geçmişi anmak güzeldir. Geçmişe dönmek ise zordur. Weber değişimi modernleşme olarak tanımlar ve açıklar. Marx ise değişimi her zamanki kararlılığıyla kapitalizme bağlar.Teorik olarak nasıl açıklarsanız açıklayın yaşanan değişim kaçınılmazdır. Dönemin gereklerine ve koşullarına ayak uyduramamış toplumlar varlıklarını devam ettirmekte zorlanırlar. Geçmişe bağlı kalmak doğu olmaya bilir. Fakat geçmişi unutmakta doğru değildir. İşte değişim bu noktada doğru kullanılırsa toplumlar varmak istedikleri hedeflere daha kolay ulaşacaklardır.

Tanımlarken ister Max Weber gibi modern zamana ayak uydurduk deyin, isterseniz, Marxist olun tüm değişimi kapitalizmin boynuna yükleyin. Ama değişimi ve gelişimi kabul edin. Geçmişi ondan ders çıkartmak için yanınızdan ayırmayın ama onu bugünmüş gibi de yaşamayın. Yoksa, zamana ayak uyduramamış toplumların hikayeleri ile dolu olan tarih sayfalarında mutlaka hazırda bekleyen boş yerler vardır.

Şimdi diyeceksiniz ki hani bayramlaşma yazısı, ne oldu bizim bayrama. On yılı aşkın bir zamandır, siyaset okuyan, siyaset yazan ve siyaset konuşan bir insanın bayram kutlaması da ancak böyle olur. Sakın bayramlarımızı politize ettim sanmayın.Kısacası bayram bahane, toplumsal kazançlar ve başarılar temel kaygımı oluşturmaktadır.

Bana sorarsanız, bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, aileniz, dostlarınız ve tüm sevdiklerinizle beraber daha nice bayramlar dilerim. Büyüklerimin ellerinden öper, küçüklerimi sevgiyle kucaklarım, hayırlı bayramlar…

Dr. Deniz İşçioğlu   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.