1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İzbul: "Özel hastane denetimleri sıklaştırıldı"
İzbul: "Özel hastane denetimleri sıklaştırıldı"

İzbul: "Özel hastane denetimleri sıklaştırıldı"

Sağlık Bakanı Salih İzbul, BRT’de yayınlanan ‘Yeni Gün Haber’e konuk olarak sağlık alanında yaşanan sorunlar ve çözümü konusunda atılan adımlarla ilgili soruları yanıtladı.

A+A-

Sağlık Bakanı Salih İzbul, BRT’de yayınlanan ‘Yeni Gün Haber’e konuk olarak sağlık alanında yaşanan sorunlar ve çözümü konusunda atılan adımlarla ilgili soruları yanıtladı.

Fetüs olayının kamuoyunu yaralayan ciddi bir sorun olduğunu belirten İzbul, Sağlık Bakanlığı’nın soğukkanlı bir şekilde konuya yaklaştığını, tutuklu doktorların sağlık durumuna ilişkin çıkan spekülasyonlara karşı kulaklarını tıkayarak görevini en doğru şekilde yaptığını söyledi.

Sağlık sorunu yaşayan tutuklu doktorların hastane süreçleri ile ilgili bilgi veren İzbul, birinin bugün taburcu olacağı belirtti. İzbul, özel sağlık kuruluşlarına yönelik denetimlerin rutin olarak senede 1-2 kez yapıldığını, ancak her ameliyathanede olan bir olayın pratik olarak denetlenmesinin de mümkün olmadığını vurguladı.
Denetimlerin sıklaştırıldığını kaydeden İzbul, tüp bebek merkezlerininin etkin denetimini sağlayacak hücre nakli tüzüğünün de çıkarıldığını açıkladı. Bakan İzbul, tüzükle tüp bebek merkezlerinin çalışma ve denetim kurallarının netleştirildiğini, bu yolla daha etkin bir denetimin mümkün kılındığını anlattı.

Yıllar önce çıkarılan Özel Hastaneler Yasası’nın 9 tüzük öngördüğünü ancak bugüne kadar bunların hiçbirinin çıkarılmadığını kaydeden İzbul, özel bir hukuk bürosu ile tüzüklerin hazırlanması konusunda anlaştıklarını, daha etkin bir denetimi olanaklı kılacak tüzükleri, birkaç ay içinde tamamlamaya çalışacaklarını söyledi.

Sağlıkla ilgili olan her yerde kayıt sisteminin önemine işaret eden İzbul, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’deki hastanelerde otomasyon sisteminin uygulandığını, bütün sağlık merkezlerinin de bu otomasyona bağlandığını anlattı.

Bakan İzbul, yapılan tüzükle tüm tüp bebek merkezlerinin de bu otomasyona bağlanacağını söyledi. Sağlık çalışanlarının tek bir yasa altında olması yönünde çalışmalarını yürüttüklerini anlatan İzbul, bunun da reform paketi içerisinde yer aldığını belirtti.

Cumhuriyet Meclisi’ne ciddi bir teşkilat yasasının gönderileceğine işaret eden İzbul, dün yapılan değişikliğin sözleşmeli hekimleri ve kadrosu dışında çalışan hemşireleri kadrolamaya yönelik olduğunu kaydetti.

İki ay içerisinde Onkoloji Merkezi’nin de açılacağını belirten İzbul, onkoloji hastanesi için yapılan kadro ve idari yapıya yönelik düzenlemeleri anlattı. Sağlık Bakanı İzbul, onkoloji hastanesinin şu anki tek eksiği olan ana binaya bağlantı sağlayacak köprü için ihaleye çıkıldığını, en geç iki ay içinde yapımının tamamlanacağını söyledi.

Bakan İzbul, Genel Sağlık Sigortası yasasının metin kısmının hazır olduğunu ancak mali yapının sorun olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.