1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İzcan: “Liderlerden beklentimiz çözüm için samimiyetle uğraşmalarıdır”
İzcan: “Liderlerden beklentimiz çözüm için samimiyetle uğraşmalarıdır”

İzcan: “Liderlerden beklentimiz çözüm için samimiyetle uğraşmalarıdır”

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, her iki liderden beklentilerinin sorunun çözümü için samimiyetle uğraşmaları olduğunu belirtti.

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, her iki liderden beklentilerinin sorunun çözümü için samimiyetle uğraşmaları olduğunu belirtti.

İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların  Kıbrıs’tan başka sığınacak  limanları, başka bir vatanları olmadığını idrak etmelerinin şart olduğunu kaydederek, “ Ülkemizin kalıcı bir şekilde bölünmesini istemiyorsak, ayrılıkçılığa ve 74’ten sonra oluşan statükoya hizmet edecek faaliyetlerden vazgeçilmeli, öncelikli olarak Kıbrıs halkının  çıkarlarını koruyacak bir antlaşmaya ulaşılması için çaba harcanmalıdır” ifadelerini kullandı.

İzcan, liderlerin öncelikli görevinin, Kıbrıslıların çıkarlarını koruyan bir antlaşmaya imza atmak olduğunu kaydederek, “Üslup ve söylemlere azami dikkat göstererek, statükoyu savunan kesimleri cesaretlendirecek, milliyetçilik ve şövenizmi tırmandıracak davranışlardan uzak durulmalıdır” dedi.

New York zirvesinin sonucunun ne bir zafer ne de hüsran olduğunu belirten İzcan, iki toplumun birbirine karşı zafer kazanmak için değil,  federal bir çatı altında yeniden  birleşmeyi sağlayacak adımların atılması için çalışması gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.