1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. İzcan, Yunan referandumu sonrasını değerlendirdi
İzcan, Yunan referandumu sonrasını değerlendirdi

İzcan, Yunan referandumu sonrasını değerlendirdi

İzcan, Yunan halkının dayatmalara karşı direndiğini, SYRIZA hükümetine destek vermeye devam ettiğini ve Alexis Tsipras’ın liderliğinin pekiştiğini ifade etti.

A+A-

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yunanistan’da SYRIZA, Türkiye’de HDP ve İspanya’da PODEMOS’un başarılarından şiar alarak ülke ve toplum için barış, çözüm, demokrasi diyen tüm örgütleri bir araya getirip, mücadeleyi yükseltmekle yükümlü olduklarını” belirtti.

İzcan yazılı açıklamasında, Yunanistan’da yapılan referandumda hayır çıkmasının Avrupa Birliği’nde (AB) deprem etkisi yarattığını belirterek referandum sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

İzcan, Yunan halkının dayatmalara karşı direndiğini, SYRIZA hükümetine destek vermeye devam ettiğini ve Alexis Tsipras’ın liderliğinin pekiştiğini ifade etti.

SYRIZA modelinin yalnız Yunan halkı için değil dünyada ezilen ülkeler ve halklar için bir umut olduğunu belirten İzzet İzcan, Yunanistan’da yakalanan bu ivmenin, Türkiye’de HDP ve İspanya’da PODEMOS’un başarılarının altında yatanın da solun farklı kesimlerinin hem sokak mücadelesinde, hem de iktidar kavgasında birlikte hareket etmeleri olduğunu kaydetti.

“SOKAKTAKİ MÜCADELE VE İKTİDAR KAVGASI BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ VERİLİR”

BKP’nin hem eylem birlikteliği, sokak mücadelesi, hem de iktidar kavgasında kendi dışındaki sol, yurtsever örgütlerle işbirliğinin önemine inandığını ve bunun için çalışmaya devam ettiğini vurgulayan İzcan, “Önümüzde SYRIZA, HDP, PODEMOS örnekleri bulunmaktadır. Biz bu örneklerden şiar alarak kendi ülkemiz ve toplumumuz için barış, çözüm, demokrasi diyen tüm örgütleri bir araya getirip, mücadeleyi yükseltmekle yükümlüyüz. Sokaktaki mücadele ve iktidar kavgası hep birlikte daha güçlü bir şekilde devam ettiği müddetçe ülkemiz ve insanımız için onurlu bir gelecek hazırlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

İzcan, “dayatma paketlere karşı durmak” için BKP’nin böylesi bir alternatif yaratmak amacıyla çaba harcamaya devam edeceğini, çünkü ülkenin ve halkın tek kurtuluş yolunun bu olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.