1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Juncker, e-vize konusunda Theoharus’a cevap verdi
Juncker, e-vize konusunda Theoharus’a cevap verdi

Juncker, e-vize konusunda Theoharus’a cevap verdi

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in, Rum AP Milletvekili Eleni Theoharus’a, e-vize konulu mektubu hakkında yanıt verdiği belirtildi.

A+A-

Politis gazetesi “Juncker’den Güvenceler… Türkiye Giriş İzinleriyle Alakalı Olarak Takip Altında” başlıklarıyla yayımladığı haberinde, DİSİ ve Avrupa Halk Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki milletvekili Eleni Theoharus’a yanıt veren Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker’in, Türkiye’nin “Kıbrıslı vatandaşlara” saygı duymakla yükümlü olduğu mesajı gönderdiğini haber verdi.

Gazete bilindiği gibi, Theoharus’un “Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarına internet üzerinden giriş izni bir diğer ifadeyle e-vize verilmesi konusundaki Türk politikasını”, Juncker ve diğer Avrupalı yetkililerin gündemine getirdiğini anımsattı.

Türkiye Hükümeti’nin, “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşlarını, ülkeye giriş izni verilmesi konusundaki elektronik süreçte “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi” vatandaşları olarak adlandırılmaya mecbur ettiğini ileri süren gazete, Theoharus’un gönderdiği mektupla, Türkiye hükümetinin siyasi kararını, yalnızca “Kıbrıs Cumhuriyeti” açısında değil, bizzat AB açısından da kabul edilemez ve hakaretamiz olarak nitelendirdiğini belirtti.

Theoharus’un Avrupa Komisyonu’ndan, konuyla ilgili yorum yapması ve usulüne uygun davranmasını istediğini yazan gazete, Juncker’in ise Theoharus’a yönelik mektubunda, Avrupa Komisyonu’nun Ankara’ya yönelik daimi ve gerekli diplomatik faaliyetlerde bulunduğu güvencesi verdiğini aktardı.

Gazeteye göre Juncker, internet üzerinden giriş izni verilmesiyle ilgili yeni sistemin uygulanmasıyla birlikte, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’ye konu hakkında duyduğu endişeyi ilettiğini ve Türkiye’yi “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” uluslar arası anlamda tanınmış ismini kullanmaya ve giriş izni verilmesi konusunda hiçbir “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşı karşısında ayrım yapılmayacağı garantisi vermeye çağırdığını yazdı.

Gazete Juncker’in, Avrupa Komisyonu’nun konuyu yakından denetlemeyi sürdüreceği ve Komisyon’un bu konuyu AB-Türkiye diyalogu içerisinde gündeme getireceği taahhüdünde bulunduğunu da ekledi.

Haber Fileleftheros gazetesinde “AB: Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti Terimini Kullansın”, Simerini gazetesinde ise “Komisyon Türkiye’yi e-vizelere Kıbrıs Cumhuriyeti Yazmaya Çağırıyor” başlığıyla yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.