1. YAZARLAR

  2. Harun Denizkan

  3. Kabine Köşklüçiftlik’te oluştu
Harun Denizkan

Harun Denizkan

Haberdar Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kabine Köşklüçiftlik’te oluştu

A+A-

Başbakan İrsen Küçük, dün en zor günlerinden birini geçirdi. Büyük baskılar altında yeni hükümet kabinesini oluşturmak için adeta akla karayı seçti. Küçük; yeni kabine üyelerini tek tek Köşklüçiftlik’te bulunan seçim karargahına çağırarak görevlendirdi. Önceki gün akşam saatlerine kadar bakanlık bekleyenler başbakanlığın kapısına dayandığı için gözlerden uzak olan Köşklüçiftlik’i tercih etti. Ve tek tek bakan olacaklara Köşklüçiftlik’te bakanlık görevlerini verdi.

SANER SON ANDA

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in kabinede olmadığı ve dün saat 10:30 itibarı ile kabineye dahil edildiği öğrenildi. Saner’in kabineye girmesini başta Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Mağusa’daki UBP örgütleri istedi.

TOKEL SÜPRİZ OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel, kabineden çıkan son kişi idi. Önceki geceye kadar kabinede olacağı söylenen Tokel’in dün saat 11:00 itibarı ile kabineden çıkarıldığı öğrenildi. Tokel’in kabineden çıkarılma nedeni; Saner’in son anda kabineye dahil edilmesinden kaynaklandığı bildiriliyor.

HASİPOĞLU KABİNEYİ TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİ

UBP’de yetkisiz genel sekreter olarak biliniyor. Partinin çek defterini dahi imzalama yetkisi yok. Yıllardır çek yetkisi hep genel sekreterde bulunuyordu ama o genel sekreter seçildikten sonra yetki elinden alındı.UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu görevden alınan bir bakana dün dert yandı. Hasipoğlu  Parti genel sekreteri olarak kabinenin değiştiğini televizyondan öğrendiğini söyledi. Bununla kalmayıp, kabine gece bir gazetemize sızdırılıyor ama genel sekreterin kabineden haberi yok deyip sitemlerini bildirdiği öğrenildi.

TOKEL KALKTI, ÇALUDA OTURAMADI

UBP Güzelyurt Milletvekili ve İlçe Başkanı Ahmet Çaluda, Başbakan’ın sözünde durmadığını söylüyor. Dün adete Çaluda’nın ağzını bıçaklar açmıyordu. Güzelyurt’ta yakın çevrelerine Başbakan ile yapmış olduğu son görüşmesinde eğer Türkay Tokel görevden alınırsa kendisinin göreve getirileceği sözünü almış. Tokel kalkarsa Çaluda oturacak denmiş. Bunun üzerine Çaluda ilçe yönetimini devreye koyarak Güzelyurt’ta bakanlığın bire indirildiği bahane edilerek tepki koydular. Güzelyurt UBP ilçesi,  UBP kurultayında Başbakan İrsen Küçük’e %95 oyla sahip çıktı iki bakanlık Güzelyurt’luların hakkı dendi.

GİRNE’LİLER TEPKİ KOYACAK

UBP’li Girne’liler tepkilerini koymaya hazırlanıyorlar. Ne tepkisi? diye sormayın! UBP Girne Milletvekilleri Nejdet Numan, Mehmet Tancer,ve Ergün Serdaroğlu kabinenin adaletli olmadığını söylediler ve tepkilerini koymaya hazırlandıkları söyleniyor. Güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgilere göre Girneli Milletvekilleri dün akşam biraraya geldiler ve mecliste tepki koyacaklarını kararlaştırdılar. Gelen bilgilere göre mecliste nisab sağlamadan tutun da yasaların geçmemesi için her türlü eylemi yapacakları bildiriliyor. Bu kabine ne UBP’ye, nede vatandaş’a hizmet edebilir sadece şahıslara hizmet eder deniyor. Sizin anlayacağını Girne de durumlar UBP açısından hiç de iyi değil.

ÇAVUŞOĞLU’NA BAKANLIK DAYANMIYOR

Maksat bakanlık olsun da ne olursa olsun zihniyeti sadece KKTC’ye mahsustur. İlkokul öğretmeni olan ve daha sonra siyasete atılan Nazım Çavuşoğlu 20 ayda 3 bakanlık değişti. Tarım Bakanı, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı derken, şimdi de İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı. Çavuşoğlu bu süratle giderse birkaç senede bütün bakanlıkları denemiş olacak. Ne dersiniz.?

DENEYİMLİ BAKANA YAZIK ETTİLER

Hiç kimse kusura bakmasın ama bu kabinede en büyük haksızlık İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kamil’e yapıldı. Siyasal bilgiler fakültesi mezunu olan İlkay Kamil’in Türkiye’deki devre arkadaşları şu anda Vali veya devlet kademelerinde üst düzey yönetiminde bulunuyorlar. Deneyimli bir bakan olarak ve uzun yıllar İçişleri Bakanlığı yapmış birisi olarak bu kabinede kalması gerekiyordu. Bunu sadece biz değil herkes söylüyor. Dün Kamil ile ilgili aldığımız telefonların haddi hesabı yok. Sırf Girne’li milletvekiliri Kamil’i istemez diye kabineden almak doğru bir yaklaşım değildir.

TURİZM BAKANLIĞI CİDDİYE ALINMIYOR

Ülkenin lokomotifi turizm diyoruz ancak ne yazık ki; turizme verdiğimiz değer ortada. Turizm Bakanlığı’na bakan dayanmıyor. Birilerini illa da bakan yapmak için kurulan bir bakanlık olarak görüyorlar Turizm Bakanlığı’nı. Önemli bir bakanlık değil, herkes bakanlık yapabilir mentalitesi var. 20 ayda 3.bakanını ağırlıyor.

SON KEZ BAKANLIKLARINDA YEMEK YEDİLER

Kolay değil.! Günlerdir kabine telaşı yaşıyorlardı. Bu stres çekilecek gibi değil.! Dün kabinede kalacaklarını öğrendikten sonra son kez bir araya gelip başbaşa yemek yediler. Gelen bilgilere göre; Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığında Nazım Çavuşoğlu, Ersin Tatar ve Özer Kanlı birlikte yemek yediler. Turizm Bakanlığı’nda ise Sunat Atun ile Kemal Dürüst birlikte yemek yediler. Son kez bakanlıklarında yemek yemenin mutluluğunu yaşadılar.

AMCAOĞLU İLE DÜRÜST KABİNEDE EL SIKIŞTILAR

Yeni kabinenin Bakanlar Kurulu ilk toplantısı dün yarım saat sürdü. Bu toplantıda daha çok hayırlısı olsun ve başarı dileklerinde bulunuldu. Bakanlar Kurulu’nun yeni üyesi Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile el sıkıştılar. Son meclis birleşiminde tartışan Amcaoğlu ile Dürüst ilk Bakanlar Kurulu toplantısında da barışmış oldular.  

MESAJI OLAN ALSIN

Sn.Mehmet TANCER; Bakanlık almadığınızı duyunca istifaya kalkıştığınız ama Girne'de hatırı sayılır bazı kişilerin araya girmesi ile bunu geri çektiğiniz konuşuluyor. Üzülmeyin siyasette bunlar oluyor, hele hele bizim ülkede gayet normal sayılmaz mı?

Sn.Ali SERDAR; Kamil’i bu kadar çok sevdiğinizi bilmiyorduk. Duyduğumuza göre; İlkay Kamil’in bakanlıktan alınmasına çok tepki koymuşsunuz. Siyaset böyledir, makamlar kalıcı değildir. O bakımdan üzülmene gerek yok.

Sn.Zorlu TÖRE; Bakanlıktan alınmamanız için İrsen beyi ikna için araya koymadığınız kişi ve örgüt kalmamış. Size yakın bazı örgüt başkanlarını İrsen beye gönderdiğiniz gibi son olarak da İrsen beyin yurt dışı ziyaretinde hatırı sayılır bazı MHP'lilerden destek istemişsiniz. Gördüğünüz gibi destek bir yere kadar değil mi? Moralinizi bozmayın yine de, verdiğiniz hizmetlerden dolayı teşekkürler...

Sn.Halil ONBAŞI; Salı akşamı sizi televizyondan izlemişler. AKEL yetkilileri ile birlikteymişsiniz. Arkadaşlar soruyorlar; Serbest Liman’ı dolaşırken izin doldurdunuz mu ? diye merak ediyorlar.

Sn.Hüda AKSOY; Şeker, fıtık derken, stres de işin cabası. Bunlara rağmen geceleri meyhanelerden çıkmıyorsun. Yine de sen yediklerine dikkat et ki sağlığın bozulmasın. 

Sn.Hüseyin UTKAN; Söylentilere göre; Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın görevden alınacağını beklerdiniz. Ama hayaliniz suya düştü. Hayrola Tatar’la bir derdiniz mi var.?

Sn.Selin İNAN; Cafe Aşkı'nın yemeklerini herkes söylüyor. Güzel bir işletme olarak Lefkoşa'lıların kalbini kazandınız.Tebrikler... Hamurla aram iyi değil ama en kısa sürede ziyarete geleceğim.

Sn.Şerife ÜNVERDİ; Light bakanlık derken, en ağır ve sorumluluk isteyen bir bakanlığı yürütmeye uygun görüldünüz. Doğrusunu isterseniz çok zor bir bakanlık. Bakanlığınız hayırlı uğurlu olsun ama yapılacak işler bir tarafa, 250 kişi özürlü statüden işe girmeyi bekliyormuş. Bundan haberiniz var mı?

Sn.Mehmet ÇAKICI; Koalisyona girelim girmeyelim tarışmalarında partilini ikna edememen TDP'yi koalisyonsuz bıraktı.Bak 2. Küçük kabinesi açıklandı. Oysa ki; sen de görüyorsun dün dündür bugün bugündür. İleriki zamanlarda ne olacağı bilinmez ama bir formülünü bulup koalisyona girmek TDP'ye ivme kazandıracağı kesin aksi takdirde 20 sene daha muhalefette kalmak TDP'yi büyütmeyecek. Bizden iletmesi...

Sn.Ersan SANER; Kabineye dün saat 10:30’dan itibaren dahil edildiniz. Bir taraftan Mağusa’daki örgütler, bir taraftan da Derviş beyin baskısı sizi kabinede tekrardan görmüş olduk. Mağusa’lı UBP’liler sizden istihdam bekliyorlar. Bilginiz olsun...

Sn.İrsen KÜÇÜK; Kabineden sonra sıranın bürokrat ve yönetim kurullarında olacağı bekleniyor.Bu konuda bazı yönetim kurulu üyelerine haberler gitmiş. Performansı düşük, yasaları bilmeyen, vatandaşa kötü muamele yapan bürokratlar olduğunu daha önce de yazmıştık. Bu konudaki rahatsızlık sadece halkta değil partililerinizden de gelmekte. Kolay gelsin...

Sn.Ahmet ETİ; Hükümet dönemlerinde ilçe başkanlıkları ateşten gömlektir. Israrla gömleği giyeceğim diyorsunuz. O halde giymeye devam edin.

Sn.Ersin TATAR; Maliye Bakanlığı’nda kalmanız seçim bölgeniz olmasa da Mağusa’da sevinç yarattı. Sizin yerinizde olmuş olsaydık ilk iş olarak Mağusa’yı ziyaret ederdik.

Sn.Ahmet KAŞİF; UBP’de güçlü olduğunuzu bir kez daha ispatladınız. Sizi görevden almaya kimse cesaret edemez. Helal olsun.! Bu arada Mağusa Temel Sağlık Dairesi’nde bir memurunuz yüzünden cep telefonları aramalarını karşı tarafı aramamak için hattı kapattırmışsınız.

Sn.Turgay KONTİ; Son yaptığın iyilik için hakkın ödenemez.! Dost dediğin böyle olur.! Allah herkese senin gibi bir dost nasip etsin.!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.