1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Kalibrasyon laboratuvarının kurulmasına ilişkin Ankara’da temas
Kalibrasyon laboratuvarının kurulmasına ilişkin Ankara’da temas

Kalibrasyon laboratuvarının kurulmasına ilişkin Ankara’da temas

KKTC’de kalibrasyon laboratuvarı kurulması ve KKTC standartların geliştirilmesi amacıyla Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Ankara’da temas ve incelemelerde bulundu.

A+A-

KKTC’de kalibrasyon laboratuvarı kurulması ve KKTC standartların geliştirilmesi amacıyla Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Ankara’da temas ve incelemelerde bulundu.

KTSO’dan yapılan açıklamaya göre, KTSO Başkanı Ali Çıralı ve Ticaret Dairesi Müdürü Nalan Nazlı’nın yer aldığı heyet Türk Standartları Enstitüsü (TSE),Türk Akreditasyon Kurumu, kalibrasyon laboratuvarları ve KKTC Ankara Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

Heyet, TSE ziyaretinde, Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın kısmı hibe programı kapsamında oda bünyesinde kurulması öngörülen kalibrasyon laboratuvarı konusunda bilgi verdi.

Heyet, temaslarının ardından yurda döndü.

ÇIRALI “TSE İLE İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

KTSO Başkan Ali Çıralı, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, ciddi gelişmeler yaşanmakta olan Kıbrıs müzakerelerinde yakın tarihte Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik referandum olabileceğini belirterek, bu kapsamda Kıbrıslı Türklerin AB müktesebatına uyum konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabileceğini kaydetti.

TSE ile işbirliğini geliştirmek istediklerini ifade eden Çıralı, şöyle devam etti:

“Çözüme hazırlanmamız ne kadar önemliyse, çözümden sonra güçlü yapılarla ekonomimizi desteklememiz o kadar önemlidir. Odamızın TSE ile işbirliğinde kalibrasyon laboratuvarı kurma projesi bakanlığımızın kısmı hibe programları kapsamında destek almaya hak kazanmıştır. TSE’nin kalibrasyon konusunda AB’ye örnek olacak yapıları bulunmaktadır, Kıbrıs Türk üreticiler olarak TSE’nin bu konudaki bilgi birikimine ihtiyacımız var ve Kıbrıs’ta çözümün konuşulduğu bu günlerde TSE ile var olan işbirliğimizi geliştirmek arzusundayız”

1453806379.jpg

NAZLI: “KALİBRASYON VE METROLOJİ TÜZÜKLERİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Ticaret Dairesi Müdürü Nalan Nazlı ise Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın AB müktesebatına uygun olarak kalibrasyon ve metroloji tüzükleri hazırlanması konusunda çalışmaları bulunduğu ve bu konuda aktif çalışma yürüttüklerini söyledi.

Yasal mevzuatın bir an önce hayata geçmesini istediklerini belirten Nazlı, “Bakanlık olarak TSE ile ciddi bir işbirliğimiz var ve gelecek dönemlerde bu işbirliği çerçevesinde standartlarımızın geliştirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Sanayi odamızın kalibrasyon konusundaki çalışmalarını yakından takip ediyor ve yasal mevzuatımızın hayata geçmesi açısından önemli bir adım olarak görüyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.