1. YAZARLAR

  2. Raziye Nevzat

  3. Kampanyalara bir de bu gözle bakın...
Raziye Nevzat

Raziye Nevzat

DAÜ SM Koordinatörü
Yazarın Tüm Yazıları >

Kampanyalara bir de bu gözle bakın...

A+A-

2008 Yılındaki ABD Başkan seçimlerinde Barack Obama’nın kampanyası süresince

  • Youtube’a 139.000 video eklendi.
  • 1 milyar e-mail gönderildi.
  • 400,000 blog’da yazarlar aday hakkında yazı yazdı.
  • Aday 7000 farklı mesaj gönderdi. 300,000 etkinlik yapıldı.
  • Mobil uygulamalar geliştirildi çünkü Obama için çalışan kampanya yöneticileri Amerika Birleşik devletlerinde insanları oy vermeye teşvik edecek kayıt sisteminin insanlara motivasyon kazandıracağını, katılımı arttıracağını keşfetmişti. Bu harika bir fikirdi…

Bizdeki durum nasıl mı?

 Genel seçimlerden sonra hiçbirşey paylaşılmayan,seçim dönemi öncesi bir mesaj bile atılmayan hesaplar aktif hale geldi,  sosyal medya sayfalarında 10000 kişi olunca güçlü olacağı sanıldı, ideolojileri dışında başka ülkelerde kampanya yaptıranlar oldu. Adayın espri konusu olacağı kampanyalar yaratıldı. Ajanslar adayların bilgisi dışında web uygulamaları ve mobil uygulamalar geliştirdi. Neden ve nasıl kullanılacağı bilinmiyor. Gerek var mı, o da bilinmiyor… 2015 yılında hala daha kavşak etkinliklerinden bahseden uygulamalar var.  

Ve günün sonunda sosyal medyanın bir iletişim aracı olduğu unutuldu ve sosyal medya sayfaları reklam platformu haline geldi. Aylardır kampanyaları izliyor ve inceliyorum.Ve her incelediğimde aklıma şu geliyor:

 2014 yılında katıldığım bir sosyal medya konferansında , dünyaca ünlü bir şirketin genel müdürü sosyal medya hesaplarından gelen tüm şikayetlere (Evet hepsine) teker teker cevap yazdığını anlatmıştı. Gülenler oldu ve kendisine şu soru yöneltildi: “ Bu vakti nasıl yaratıyorsunuz?” Cevabı, belki de o konferansta edindiğim en değerli bilgiydi:

“İnsanların benim ürünüm için ne düşündüğü benim için önemli, eğer onların düşüncelerine ve şikayetlerine önem vermezsem çözüm üretemem ve ilerleyemem” Bunu  herhangi bir çalışanına yaptırabilecek olan bir CEO bunu yapmayıp insanlarla birebir iletişim kuruyor. Marka o yıl dünyanın en markalarından biri seçilmiş. Bizde ise sorulara cevap veren çalışanlar var.

Kıssadan hisse:  Sosyal  Medya’nın önceliği reklam değil, iletişimdir. KKTC’de artık herkes iletişim için, ifade özgürlüğü için sosyal medyayı kullanıyor. Sorularına cevap arayan iyi eğitim almış, pırıl pırıl gençler var, en önemlisi ‘merak’ eden insanlar var.  Sanırım herkes grafiklere, reklamlara doydu. Bugün, samimiyet ile sorulara cevap veren, kampanyasında teşekkür dışında insanlar ile konuşan, anlatan ve iletişim kuran açık ara öndedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.